Какъв е бил климатът преди милион години? Охридското езеро разкрива тайната
Охридското езеро е най-дълбокото езеро на Балканския полуостров, разделено между Северна Македония и Албания. То е и сред най-старите езера на европа. Обикновено подобни езера съществуват едва няколкостотин хиляди готини. Впоследствие те се пълнят с утайки. Това обаче не се е случило с Охридското езеро. Днес, благодарение на неговата възраст, учените научават повече за климата през последните 1,36 милиона години в централното и северното Средиземноморие.
Изследователите успяват да реконструират климатичната история на Охридското езеро през цялото му съществуване, след като събират утайки на място, където то е дълбоко 245 метра, и дори правят сондаж на дълбочина 568 метра в седиментите.
Оказва се, че съществува пряка връзка между африканския мусон и зимните валежи в средиземноморския регион. "С други думи - между тропическите климатични системи и валежите в средните ширини на хиляди километри разстояние“, казва съавторът на изследването д-р Александър Франке от Университета на Волангонг.
Учените установяват, че всеки път, когато слънчевата радиация в Северното полукълбо се усили, тропичната климатична система мигрира на север. Това от своя страна увеличава валежите през зимата при Охридското езеро - механизъм, който се е запазил през последните 1,3 млн. години.
Районът се характеризира с влажни зими и сухо лято и това е свързано с взаимодействието му с тропическия африкански климат, особено по отношение на затоплянето на морската повърхност. "Тази климатична система би била доста стабилна през лятото и есента, докато температурите намаляват през зимата и студеният въздух от север води до нестабилност на цялата система. Тази система с ниско налягане се движи на изток към Балканския полуостров и насърчава валежите през зимните месеци “, обясни д-р Франке.
Изследването е публикувано в Nature.