Науката обяснява: Какво ще стане, ако всички пчели умрат?
Пчелите изпълняват ключова роля на нашата планета. Някои дори твърдят, че ако те изчезнат, човечеството неминуемо ще ги последва. На фона на драстичния спад на популацията на пчелите имаме ли повод за притеснения? Какво ще се случи, ако всички печели на Земята умрат?
Казано съвсем просто – ако едно растение създава някакъв цвят, то можете да сте сигурни, че пчелите помагат в процеса на размножаване. Връзката между тях се е развила до съвършенство през вековете. Растенията създават пъстри цветове, които привличат пчелите. Пчелите от своя страна имат тела, наподобяващи велкро. По този начин те пренасят цветния прашец от мъжката част на растението до женската.
Този на пръв поглед простичък механизъм е отговорен директно за продукцията на 70 процента от плодовете, зеленчуците, ядките и семената, които консумираме ежедневно. Казано иначе – това са около 200 млрд. долара приходи от сферата на земеделието. Тази огромна отговорност се постига от големи групи от „комерсиални“ пчели, отглеждани от професионални пчелари с една-единствена цел – да бъдат транспортирани до ферми или овощни градини и да помагат в разнасянето на цветния прашец.
От 2006 г. насам обаче тези трудолюбиви пчелички започват мистериозно да изчезват. Отчетено е, че близо 1/3 от комерсиалните пчели изостават кошерите си. Някои пчелари дори твърдят, че 90 процента от техните пчели просто са си заминали. Отговорност за това (поне в някои колонии) носят вируси, паразити и различни червеи. В момента обаче учените смятат, че клас инсектицид, наречен неоникотиноид, е виновен в най-голяма степен. Този невротоксин се използва за унищожаването на вредители, ядящи реколтата. Той обаче засяга и централната нервна система на пчелите, когато те консумират заразен с него нектар. Щом този нектар бъде отнесен в колониите, всички пчели в тях също могат да бъдат засегнати. Това от своя страна довежда до масово объркване и дезориентация. Не на последно място – трябва да отчетем влиянието и на относително дългите и студени зими, липсата на генетично разнообразие в комерсиалните пчели и не чак толкова разнообразния нектар по полетата.