Описват силните хора като притежаващи особена харизма, с чувство за такт, с независимо мислене. Това са натурални лидери, които умеят да признават слабостите си, не се страхуват да поемат отговорност за взети решения, да са против мнението на тълпата. Какво казват мастити психолози? Споделям идеите на Абрахам Маслоу, изучавал психологията на волеви личности, за да помагат на клиентите си при разкриване на потенциала им.

1. Умение да поемат отговорност;

Хората с лидерски способности не бягат от отговорност и вземане на решения. Те са наясно, че сами правят избори и могат да грешат. Силните възприемат неудачите като урок, като възможност за натрупване на опит и мъдрост. Глупаво е да обвиняваме търговец, че ни е измамил, да се сърдим на глупава жена, която сами са избирали. Умните умеят да анализират своето поведение, да правят изводи, да поправят грешките си. Слабите търсят причините наоколо: „всички са крадци и измамници“, „началникът е лош“, „не съм избирал, къде да се родя“.

2. Уважително отношение към обкръжаващите;

Още една черта на силните хора – приемане на разликите, умение да се поставят на мястото на другите, искрено да се радват и съпреживяват с опонентите си. Те не си позволяват да пръскат отрова и обиди за дреболии, да унижават или обезценяват хора с по-нисък статус, да изливат върху близките си натрупания негатив. Лидерите умеят да вдъхновяват, да зареждат с енергия, да подкрепят начинания. Слабите са пълни със завист и обиди, постоянно носят маски, играят пред публика, не уважават нито себе си, нито другите. Те са отмъстителни и злобни, могат да постъпват подло.

3. Способни са да ценят уединението;

Слабите се страхуват от самотата и опитват да я избягат с многобройни сексуални връзки, в разни зависимости, в трудохолизъм, който разрушава личността им. Силните ценят покоя. За тях самотата не е присъда, а възможност да са със себе си, да преосмислят живота си, да си починат от шума на чуждите мнения. В тишина възстановяват силите си, търсят ново вдъхновение, зареждат батерийката си. На тях не им е скучно сами със себе си – имат богат вътрешен свят.

4. Инициативност и деятелност;

Докато слабите търсят оправдания, силните не си губят времето в жалби и мрънкане. Какъв е смисълът да пилеят енергия за жалост към себе си, да подхранват страховете си? Най-добре е да насочат сили за нещо смислено – решаване на проблеми, за по-добър живот, за творческа реализация. Силните личности умеят да изстискат най-доброто от живота. Трудностите не ги карат да се отчайват, а са възможност за реализация. Лидерите не чакат подходящата звезда, правят това, което е възможно.

5. Стремеж към саморазвитие;

Хората със силна вътрешна основа, не се задоволяват с малко, предпочитат да вземат всичко от живота, за целта работят над себе си, поставят си нови амбициозни цели. Лидерският ум ги кара да се отдават на 100%, да не седят на едно място, да усъвършенстват знания и сили, да израстват професионално, да разширяват зоната си на комфорт. Възприемат живота като постоянно движение, а спирането за равносилно на смърт.