10 симптома на депресията
Депресията е сериозно, но често разбирано погрешно психично разстройство, което може да се лекува както с лекарства, така и с психотерапия. Понякога можете да предполагате, че вие или ваш близък страдате от клинична депресия, но да не сте напълно наясно какво я отличава от обикновените мрачни периоди в живота.
Всички понякога се чувстваме тъжни, самотни, безнадеждни. Това е нормално, особено когато човек е преживял загуба, в голям или малък житейски мащаб. Това не е депресия. Депресията може да се появи и съвсем без причина. Както си живее живота, човек може да изпадне в черна дупка. Нищо не е от значение. Черната дупка расте с всеки изминал ден и нищо не може да я спре.
Не всеки, който страда от депресия, преживява всеки от изброените по-долу симптоми. Тежестта им също варира.
10 признака на клиничната депресия
- Продължително тъжно, тревожно или "празно" настроение
- Усещане за безнадеждност или песимизъм
- Чувство за вина, безполезност или безпомощност
- Загуба на интерес или удоволствие от любими хобита и дейности, включително секс
- Намалена енергия, умора или усещане за цялостно „забавяне“
- Трудно съсредоточаване, помняне или вземане на решения
- Безсъние, събуждане рано сутрин или прекомерна сънливост
- Липса на апетит и отслабване или системно преяждане и пълнеене
- Мисли за смърт или действителни опити за самоубийство
- Безпокойство или раздразнителност
Някои хора получават и физически симптоми, като главоболие, храносмилателни разстройства и хронична болка, които трудно се повлияват от стандартното лечение.
За да се диагностицира депресивно разстройство това потиснато настроение и загуба на интерес към всекидневните дейности трябва да продължава две седмици или повече и да представлява промяна спрямо обичайното настроение на съответния човек.
Клиничната депресия влияе върху всеки аспект от живота на човека. Тя не изчезва сама и човек не е виновен за нея. Депресията се чувства като безнадеждна и безкрайна болка, без шанс за облекчение. Много хора в състояние на депресия посягат към алкохола, който временно облекчава симптомите, но влошава състоянието в дългосрочен план.
Лечението помага за облекчаване на депресивните симптоми и помага да се сложи край на депресивния епизод значително по-бързо, отколкото ако не се лекува.
Източник: PsychCentral