Идентифицираха над 100 гена, свързани с тревожността
При анализ на генетични данни от над 1,2 милиона души от различни родови групи учени успяха да определят 115 гена, свързани с тревожността.
По данни на Световната здравна организация тревожните разстройства са най-разпространеното психично заболяване в света, като се смята, че през 2019 г. са засегнали 301 млн. души по света. Въпреки че има много различни видове, всяко тревожно разстройство може да окаже сериозно въздействие върху ежедневието на хората.
Един от начините, по които може да се преодолее това въздействие, е да се постигне по-добро разбиране за това какво изобщо излага някого на риск от развитие на тревожно разстройство - и точно тук се намесват генетиката и екип от изследователи от катедрата по психиатрия на Йейлския университет.
Екипът анализира данни за целия геном, както и информация за начина на изразяване на тези гени, взети от шест различни кохорти с общо 1 266 780 участници, и успява да идентифицира 115 гена, свързани с тревожността.
Как тези гени могат да увеличат риска от развитие на тревожност? Авторите на изследването са намерили възможен отговор и на този въпрос, като са разгледали къде се изразяват гените и са открили връзки с множество области на мозъка, които са свързани с тревожността, включително малкия мозък и лимбичната система.
„Това усилие подчертава силата на широкомащабните генетични изследвания за разгадаването на сложната патогенеза на тревожността, като показва как множество гени, действащи върху различни мозъчни функции, допринасят за определянето на индивидуалния генетичен риск“, казва в изявление главният автор на изследването д-р Ренато Полиманти.
Установено е също така, че гените, които могат да изложат някого на риск от тревожно разстройство, са свързани със състояния като болка и стомашно-чревни разстройства, последното от които често може да се появи заедно с тревожността, както и с други психиатрични състояния като депресия и шизофрения.
Това далеч не е първият случай, в който учени изследват генетиката на тревожните разстройства, но има една критика, която обикновено се стоварва върху този тип проучвания - те често използват предимно участници от европейски произход, което означава, че резултатите не могат непременно да бъдат приложени към всички.
Изследователите се опитват да разрешат този проблем, като използват данните на лица от пет различни родови групи: европейци, африканци, смесени американци (т.е. хора със смесица от европейски, субсахарски африкански и индиански произход), южноазиатци и източноазиатци.
„Като изследвахме за първи път тревожните разстройства в пет различни родови групи, успяхме да открием генетичната архитектура на тревожните разстройства с по-голяма сила за генетична асоциация“, казва д-р Елени Фрилигку, първи автор на изследването.
Изследването е публикувано в Nature Genetics.
Източник: IFLScience