4 стъпки за преодоляване на тревожността
Човешкият мозък е виртуоз в създаването на излишна тревога. Добрата новина е, че тя може да се отстрани, когато знаете какво я причинява. Eто четири стъпки, които ще ви помогнат да успокоите топката, независимо какво ви вълнува.
1. Това е просто едно вещество
Кортизол. Това химично вещество ви кара да се чувствате зле. Организмът ви го елиминира за няколко часа, така че би трябвало скоро да се почувствате добре отново – освен ако не задействате отделянето на още през това време. За съжаление това е трудно – кортизолът създава чувство на застрашеност, което кара мозъка ви да търси заплахи. Но можете да намерите прекъсвача, който го изключва, ако научите как мозъкът ви дефинира „заплахите“.
ОЩЕ ОТ #тревожност
2. „Заплахите“ са просто невронни пътища
Нещата, които са ви карали да се чувствате зле в миналото, са изградили невронни пътеки в мозъка ви, които задействат отделянето на кортизол, когато видите нещо, което свързвате с неприятно чувство. Тези пътища, изградени преди осемгодишна възраст и по време на пубертета се превръщат в най-удобните магистрали на мозъка ви, така че всичко, което ви е карало да се чувствате зле през тези години е програмирало алармената система на мозъка ви. Тревожните сигнали са повече, отколкото е нужно, при всеки от нас, защото се чувстваме застрашени от малки неща, които са били „опасни“ за нас преди години. Много от тревожните сигнали все още са ценни: те ни предпазват да не паднем от високо и да не тръгваме със съмнителни непознати. Но те са лош пътеводител за живота.
3. Можете да си изградите нови самоуспокояващи механизми
Самоуспокоението също е комплект от невронни пътеки, изграден преди дълги години. Човешкото същество се ражда беззащитно и уязвимо. Първата верига от нервни пътища, върху която се полага по-нататъшния опит, е неотложното чувство, че имаме нужди, които не можем да посрещнем сами.