6 любопитни факта за детския мозък
Знаете ли, че през първата година от живота детският мозък удвоява размера си? Или пък, че до навършване на една година бебета отпочиват единствено, когато спят?
И още нещо – образователните DVD не носят никаква полза и не могат на нищо да научат детето, пише kayrosblog.ru.
За всичко това са отговорни различни особености на мозъка и възприятията на бебоците.
Всички бебета се раждат... твърде рано
Биолози потвърждават, че, ако размерите на женския таз не са така ограничени, бебето би останало в утробата по-дълго, за да има възможност да се развива по-дълго.
Но тъй като женският таз е относително тесен, детето в утробата на майката има „програма“, която нарежда бременността да завърши за 39-40 седмици. И бебето излиза на бял свят, въпреки, че в този момент мозъкът му е стигнал едва една четвърт от своето развитие.
Това дава основание на някои експерти да твърдят, че първите 3 месеца от живота на новороденото са нещо като „четвърти триместър“ на бременността, когато мозъкът претърпява особено бързо развитие.
В този период се развиват най-вече социалните навици – например съзнателна усмивка, която грейва на лицето на новороденото, на 10-14 седмица.
Бърз растеж
След раждане мозъкът на бебето се развива с невероятна скорост. И в течение на първата година той достига до 60 процента от размера на този при възрастните хора.
Едва при започване на училище мозъкът на детето достига своя пълен размер, но развитието му все още не е приключило.
Той продължава да се усъвършенства дори и след навършване на 20-ата година.