7 мита за феминизма
Едва ли има друго понятие, което да е тълкувано толкова разностранно, колкото феминизма. В днешно време дори се задава въпросът какво точно означава са си феминист или феминистка. Тук ще ви представим няколко мита, свързани с това определение:
1-ви мит. Феминистките са противнички на традиционните роли
Този мит внушава, че феминистките са против традиционните роли на мъжа и на жената в обществото, тоест не са съгласни жената да си стои вкъщи и да гледа децата. Всъщност при феминизма става дума да се даде свобода на жените сами да избират житейския си път, независимо дали това означава да изпълняват традиционна роля, или не.
ОЩЕ ОТ #феминизъм
2-ри мит. Феминистките се стремят да торпилират мъжете
Грешно. Според речника за чужди думи феминистката е личност, която се бори срещу принизяването на жената в обществения живот. Това не значи, че мъжете се подценяват, а само че отношението към двата пола трябва да бъде еднакво.
3-ти мит. Всички феминистки са кресливи мъжкарани с антипатични прически и потни подмишници
Грешно. Има най-различни хора, застъпващи се за равноправие на половете. Най-известните съвременни представители на феминизма са суперзвезди като Бионсе, Ема Уотсън, Дженифър Лорънс, Джоузеф Гордън-Левит, Райън Гослинг или Андрю Ръсел Гарфийлд.
4-ти мит. Няма мъже феминисти
Разбира се, че има. Чудесната Маргарете Стоковски, може би една от най-значимите феминистки в немскоезичното пространство, е казала: „Ако феминизъм означава всички хора да имат равни права и свободи, независимо от пола, сексуалността и тялото си, тогава всеки е свободен да защитава тази кауза“. Тя обаче добавя, че феминизмът често се използва от мъже, които водят дъщерите си на мачове, но не плащат подобаваща заплата на сътрудничките си.
5-и мит. Матриархатът е напълно немислим
Грешно. Феминизмът цели да премахне патриархата и да го замени с по-справедлив и равнопоставен обществен ред. За много феминистки матриархатът е общество, в което жените вземат решенията, а мъжете играят естествено екзистенциална почетна роля. Интересен пример за функциониращ матриархат е тибетското племе мосуо.
6-и мит. Всички феминистки са единни
За съжаление грешно. Разбира се, между феминистките също има огромни различия по отношение на светогледа и убежденията. Причините за това са различни, като важна роля играят религията, възпитанието и професията. Така например някои феминистки могат да се разхождат самоуверено с надпис на тениската „Бъдещето принадлежи на жените“, а други да се ужасяват от този лозунг.
7-и мит. Феминистките са защитнички на джендър мейнстрийминга
Грешно. Хората хвърлят в един кюп модерното феминистко движение и джендър мейнстрийминга и порядъчно ги размесват. Разбира се, и двете имат общо с пола и равноправието. Но с това се изчерпва всичко. Предразсъдъците и тормозът, с които се сблъскват днес жените цисджендъри, е нищо в сравнение с отношението, на което се натъкват трансджендърите. Който не прави разлика между двете движения, трябва да го отдаде на невежеството си.