8 предимства на минималистичния живот
Минимализмът не е просто стил, а начин на мислене, насочен срещу алчната ненаситност на съвременния свят - и пълна противоположност на шаренията и шума, които ни заливат отвсякъде.
В днешното общество човек непрекъснато се стреми да придобива нови и нови неща. Това носи със себе си бъркотия, дългове и тонове стрес.
Минималистичният начин на живот означава да изхвърлиш всичко, от което не се нуждаеш, и да се концентрираш върху онова, от което действително имаш нужда. Да спреш да се затрупваш с предмети и да се освободиш от всичко излишно. От това има както очевидни ползи: по-малко стрес, подреден дом и спестени пари - така и по-дълбоки житейски последствия.
1. Повече място за важните неща. Когато изчистваме шкафовете и гардеробите, създаваме пространство и покой. Можем да дишаме свободно. Създаваме място, което да запълним със смисъл, вместо с вещи.
2. Повече свобода. Трупането на вещи е като котва, държи ни на едно място. Изпитваме ужас да не изгубим притежанията си. Откажете се от това и ще преживеете небивала свобода - от алчността, от дълговете, от притесненията и претрупването с работа.
3. Повече време за здравето и хобитата. Когато прекарвате по-малко време в опити да догоните съседите, се отваряте към нещата, които обичате и нещата, за които никога не ви остава време. Всички казват, че нямат време, но колко хора действително спират и се замислят в какво им минава времето? Може да прекарате деня с децата си, да потренирате, да прочетете книга. Замислете се обаче колко часове губите всяка седмица само в пазаруване...
4. По-малко стремеж към материални придобивки. Всички вещи, с които се обграждаме, само разстройват вниманието ни, като напразно се мъчат да запълнат една бездна. Медиите ни бомбардират с реклами, които обещават щастие чрез материални придобивки. Това е задънена улица - тя няма да ви изведе при щастието.
5. Повече умствен покой. Когато се вкопчваме в материалните блага, си създаваме напрежение, защото се страхуваме да не ги загубим. Опростявайки живота си, губите привързаността си към тези неща и постепенно си изграждате едно по-спокойно съзнание. Колкото по-малко неща имате, за които да се тревожите, толкова по-спокойни сте.