Базиликата „Свети Петър“ – най-голямата в света
Една от най-величествените църкви се намира в централната част на Рим, тя е най-внушителната сграда във Ватикана, както и най-известният паметник на ренесансовата култура. Това е едно от най-свещените места на католицизма и човек трябва да го види задължително през живота си. Смята се, че именно тук е погребан свети Петър, откъдето идва и името й – един от 12-те апостоли, ученици на Исус Христос. Поради тази причина и редица папи също са погребани тук- точно под олтара, където се вярва, че се намира и гробът на самия Свети Петър.
Но нека се спрем на вратите на базиликата. Първото място, на което ще попаднете, когато отидете в „Свети Петър“, е атриумът - отворено дворно пространство, разположено в централната част на сграда/дом. Там за разположени 5 врати, като всяка си има свое име и конкретно предназначение, свързано с различни вярвания.
Първата врата вляво се нарича Вратата на смъртта. Името й се дължи на факта, че през нея минават всички погребални процесии. На нея са изобразени смъртта на Исус Христос, на Дева Мария, на първия папа, на папа Йоан XXIII, на първия светец.
Втората врата носи името Вратата на доброто и злото. Панелът вдясно изобразява Доброто, а този вляво Злото. Посланието е, че светът се състои от добро и зло. Всеки сам избира кое да позволи да доминира в душата му.
Третата врата се нарича Вратата на Филарет, кръстена така по името на своя творец - изработена е от флорентинския майстор Филарет през ХV в. Тя е изработена от стопен бронз, направен от оригиналната врата на „Свети Петър“, възприемана като първата ренесансова творба в Рим. Тя се отваря само при специални случаи. Изобразени са Исус Христос и Дева Мария най-отгоре, св. Петър и св. Павел по средата, а отдолу - мъченически починалите светци: Петър, провесен с главата надолу, а Павел обезглавен.
Четвъртата врата се нарича Вратата на тайнствата. Това е всъщност и вратата, през която се влиза в църквата. На нея са изобразени Седемте тайнства: кръщение, миропомазване, причастие, покаяние, свещенство, брак, малосвет.
Последната четвърта врата, която е разположена най-вдясно, се нарича Порта Санта (Свещена врата). Тя се отваря на всеки 25 години (само на кръгли годишнини) точно на Коледа. Тогава папата почуква 3 пъти по нея със сребърно чукче и вратата се отваря. На Коледа през 2000 г. папа Йоан Павел II я отвори, а на Коледа на 2001 я затвори, за да чака отново да минат 25 години и вратата да бъде отворена на Коледа през 2025 г.