Човешки останки, открити у нас, променят познанията ни за праисторията
Нови открития в българската пещера Бачо Киро променят познанията ни за праисторията. Според направения химически анализ на намерените в нея зъб и кости първите европейци са населявали нашата територия преди 45 000 години и са били деца на неандерталци и азиатци, предава Нова.
Вече три години продължават проучванията на останките, които са намерени в пещерата от третата експедиция, съставена и от български, и от чуждестранни изследователи. Специалистите са се натъкнали на зъб, който свидетелства за популация и миграция на други населения в света към неандерталците.
Amazing work from @MatejaHajdi and a fantastic group on the nuclear aDNA from the earliest Homo sapiens in Europe from Bacho Kiro, Bulgaria! Open access to the paper: https://t.co/6HV5oDjhbv https://t.co/uB4Krn1yBJ
— Helen Fewlass (@HelsFewlass) April 7, 2021
„В пещерата са намерени този зъб и малки фрагменти от кости”, казва екскурзоводът Тодор Димитров.
Мястото, където е открита находката, променила представите на учените за неандерталците, се намира още на входа на пещерата, която крие много неизвестни.
Пещера Бачо Киро е първата у нас пригодена за туристи. В нея няма рисунки и много история от каменната епоха. Първите разкопки започват преди повече от 120 години. Революционното откритие обаче е от 2019 година на българо-германски екип.
The tooth of the oldest Upper Paleolithic Homo sapiens of Europe (Bacho Kiro, Bulgaria) 45,000 years old @nature @NatureEcoEvo @HelsFewlass pic.twitter.com/3U7pORbGXb
— Jean-Jacques Hublin (@jjhublin) May 11, 2020
„Помагах им през целия процес на работа. Намериха популярния зъб на съвременен човек в пластовете отзад. Това доказа, че най-ранните хора са живели в пещерата Бачо Киро”, казва Желязко Великов.
„Освен тези хора в пещерата са живели и мечки. Мечките са влизали по-навътре. Там има намерени кости”, посочва Тодор Димитров.
Анализите на праисторическия зъб и костите са показвали датировка на човек отпреди 45 000 години. И той не е бил чист неандерталец, което дава на археолозите, основание да предполагат, че по нашите земи е имало миграция на друг вид хора - от Азия например.
„Тук те са живеели с т.нар. неандерталци и са се размножавали помежду си. Човекът, който е живял тук, има повече връзки с Азия. Това показва, колко шарена е еволюцията в Европа”, коментира Желязко Великов.
#ANCESTRY: Some of Europe's Oldest-Known Modern Humans Are Distantly Related to Native Americans - #BachoKiroCave: https://t.co/ON9yjQaeTr #archaeology #Europe
— BBPetura (@BBPetura) April 8, 2021
В Дряново вече рекламират града като мястото на първите европейци, родили се преди 45 000 години в пещера Бачо Киро и опровергават Уинстън Чърчил.