Детето мокри леглото през нощта
„Мамо, татко, напишках се!“
Много родители до болка познават този тъжен вик, който се носи в тишината на нощта. И, разбира се, много е неприятно непрекъснато да сменяте мокрите чаршафи и да утешавате разстроеното дете.
Нощното напикаване (енуреза) е често срещан проблем. Ето защо, ако детето редовно се събужда мокро в леглото, да знаете, че не сте единствени. Не трябва да се карате, да наказвате, да засрамвате детето – то не е виновно.
Ето какво трябва да знаете за този проблем:
Неволното уриниране по време на сън често засяга деца на четири или пет години. На тази възраст отдавна са надраснали пелените и сякаш са се научили да стоят сухи цяла нощ.
Проблемът минава от само себе си до около 12-годишна възраст, но понякога може да продължи и в юношеството.
Два пъти е по-чест при момчетата, отколкото при момичетата.
Под тригодишна възраст
Първичната енуреза се среща при деца под тригодишна възраст.
През деня детето реагира на позивите на пикочния мехур и остава сухо, но през нощта рефлексът не работи и трябва да слагате памперс за нощния сън.
Има случай, когато детето се е научило да остава сухо през нощта, но след време, проблемът отново се появява (вторична енуреза).
Например дете от тригодишна възраст остава сухо през нощта без проблеми, а на петгодишна възраст изведнъж отново започва да мокри леглото.
Това може да се дължи на наследственост.
Според експерти, ако един от родителите е имал енуреза в детството, рискът детето да има този проблем е 40-50%. И ако и бащата, и майката са имали този проблем, рискът нараства до 70-80%.
Други причини могат да са:
- Стрес и психологическа травма;
- заболявания на пикочно-половата система;
- ендокринни заболявания (предимно диабет);
- твърде дълбок сън;
- хроничен запек;
- изоставане в развитието на мозъчните центрове, отговорни за контрола на уринирането;
- твърде малък пикочен мехур
- изоставане в узряването на нервните рецептори в пикочния мехур, който изпраща сигнал до мозъка за пълненето на пикочния мехур.
Как да помогнете
1. Ограничете приема на течности вечер два часа преди лягане. Това важи особено за сладките напитки. В същото време нека детето пие много през деня, за да предотврати дехидратацията.
2. Започнете да подготвяте детето си за сън като го пратите до тоалетната. Неко го направи още веднъж, непосредствено преди да си легне.
3. Настройте си аларма за средата на нощта, за да събудите детето, да го изпишкате и да го сложите да си легне. При някои деца това помага и те издържат до сутринта.
4. Използвайте специални алармени детектори, които реагират на появата на капки урина и събуждат детето. Този подход може да е по-ефективен от лекарствата, които имат странични ефекти.
Нощното напикаване е много притеснителен проблем за детето и му докарва допълнителен стрес.
Колкото и да е трудно да приемете факта, че детето подмокря леглото, вие можете само да го подкрепяте, утешавате и успокоявате.
Ето 5 неща, които не трябва да правите:
1. Карате се, упреквате го и го наказвате. Децата се подмокрят в леглото не от мързел. Ако викате или по друг начин изразявате разочарованието си, не само не помагате на детето си да се справи с проблема, но допълнително рушите самочувствието му.
2. Не му давате да пие вода цял ден. Децата се нуждаят от 4 до 8 чаши вода на ден, в зависимост от възрастта им. Достатъчното количество течност осигурява добро настроение, подобрява паметта и вниманието, дава енергия и намалява риска от запек.
Продължава на страницата на Новите родители