В началото на 20. век са проведени редица любопитни експерименти, които днес са позабравени. А не бива. Резултатите от тях остават в историята под общото название "ефект на Рингелман".

Експериментите се състоят в следното. Най-обикновени хора са подканени да вдигат различни тежести. За всеки човек е записвана максималната тежест, която е успял да вдигне. След това участниците са групирани по двама, четирима и накрая по осем души.

Очакванията били ясни: ако един човек можел да вдигне - условно - 100 кг, то двама би трябвало заедно да отместят 200 кг, че и повече. В края на краищата митичната представа, че груповата работа позволява да се постигне повече, че нейният резултат надхвърля сумата от индивидуалните резултати на членовете на групата, вече е съществувала по онова време. И все още съществува и се поддържа активно.

Но уви, не! Двама души вдигат само 93% от сумата на индивидуалните си резултати. А осем - едва 49%.

"Бащата" на тези експерименти - френският професор Максимилиан Рингелман - проверява този резултат и чрез други задачи. Например дърпане на въже. Резултатът отново е същият. Колкото повече се увеличава числеността на групата, толкова повече спада производителността.

Причината е ясна. Когато разчитате сами на себе си, полагате максимални усилия. А в групата можете да спестите сила: никой няма да забележи, както в историята за жителите на едно село, които решили да си напълнят бъчва с водка по повод голям празник. От всеки двор – по кофа. Накрая се оказало, че бъчвата е пълна с чиста вода: всеки донесъл кофа с вода, надявайки се, че в общото количество водка хитростта му няма да бъде забелязана.

Какво общо има пасивността с това? Когато действам, аз волю-неволю запомням и "записвам" усилията си за себе си. В бъдеще влагам също толкова или дори по-малко. Формирам пасивно отношение към работата, в която участвам заедно с другите.

Съответно в случая със социалната пасивност можем да кажем, че отлично разбираме нейния произход и факта, че в крайна сметка тя води до спадане на резултатите до нула. Не веднага - инерцията е велико нещо. Но все пак.

Веднага трябва да кажем: никакви социални технологии досега не са позволили да се преодолее ефектът на Рингелман. Можете да прочетете много заклинания от "гурута на екипната работа", но колкото по-голяма е групата, толкова по-пасивен е човек.

Източник: cluber.com.ua