Когато бях малка, майка ми искаше да знае всичко за моите приятели и техните родители, преди да ме пусне да играя с тях. Постоянно ме питаше кой живее там, как е обзаведено, има ли книги, как се държат хората, кой ще бъде вкъщи, кой ще ни гледа, какво работят родителите и всички останали членове на семейството и т.н. Искаше също така и домашния телефон, за да може да ми се обади и да ме провери. Когато стигнах до тийнейджърските години и преспиването стана нещо обичайно, не ми беше позволено да ходя много. Мога да преброя на пръстите на едната си ръка колко пъти съм преспивала в къщата на някой приятел и всеки път този въпрос ставаше повод за семейни войни. Понякога дори не си правех труда да питам, защото знаех какъв ще е отговорът.

Със сигурност ви е позната и репликата на баща ви: „Ти къща нямаш ли си?“, „Ти легло нямаш ли си?“, „Ти семейство нямаш ли си?“, „Чужди хора ли ще те осиновяват?“ и т.н.

Вероятно родителите се страхуват, че децата ще бъдат изложени на различни ценности, които не съвпадат с техните. Вярват, че ако държат децата под око или под ключ, ще са направили всичко възможно да ги предпазят. Само че не можем да скрием децата си от света. Той така или иначе ще им се случи. Ние като родители трябва да ги подготвим за живота, който ги очаква. Колкото и да ни е трудно, трябва да ги пускаме на повече места, отколкото ни се иска; да им имаме по-голямо доверие, отколкото бихме си признали; да ги оставяме по-често да грешат и сами да учат уроците си.

Специалистите обаче са на мнение, че преспиването у приятелче е полезно за детето. По този начин то се отделя от социалната си среда и попада в друг социален кръг, в който се учи да спазва правила, да уважава граници, да се съобразява с другите. Малко или много в днешно време сме свикнали да поставяме децата си в центъра на вселената, а това е една добра възможност да ги направим по-самостоятелни и по-уверени.

Гостуването с преспиване е толкова противоречива тема, че често се обсъжда в курсовете по родителство и в терапевтичните центрове, като се акцентира върху това да се обясни защо хората му отделят такова голямо внимание. Ако решите да позволите на децата си да преспиват, най-добрата стратегия е да поддържате открита и честна комуникация. Ако родителите могат да обяснят защо се страхуват, децата ще разберат по-добре защо могат или не могат да останат с преспиване уприятелче. Това е и добър момент родителите да потвърдят семейните ценности, правила и традиции, като отново подчертаят факта, че макар някои семейства да виждат света по различен начин, детето и родителят остават на едно и също мнение.

Понякога е достатъчно да се запознаете с родителя на детето, което е домакин на нощувката, за да не се притеснявате, както и да позволите на детето си да се прибере вкъщи или да се обади, ако се чувства неудобно. Но най-важното от всичко е да бъдете открити и да дадете поне мъничко свобода на детето си. Може пък да ви изненада приятно.