Как да помогнем на близък човек, който страда от депресия
Депресията е страшна и мъчителна не само за боледуващия от нея, но и за неговите най-близки. Трудно е да помогнеш на човек, който в много случаи не осъзнава, че има нужда от помощ, особено ако той се държи раздразнително, апатично и най-вече, ако започва да проявява самоубийствени склонности. Първата, трудна, но необходима крачка е да го насочите към адекватна професионална помощ – това е най-сигурният начин да сложите край на болката и да ускорите връщането на човека, когато сте познавали някога. Човек с депресия, който обикновено се пита дали изобщо ще може да изкара деня, рядко има силата да предприеме тази стъпка сам.
Депресията е разпространено заболяване, затова много хора могат да ви предложат своя опит и подкрепа. Започнете сами да се образовате за симптомите и признаците, спецификите на възрастта и пола и различните възможности за лечение. Консултирайте се и с личния лекар, за да получите професионален съвет.
Първи стъпки и лечение
- Ако има самоубийствени склонности, потърсете помощ незабавно. Не отлагайте нито минута. Помогнете на вашия близък да разбере, че страда от заболяване, което може да се лекува.
- Ако човекът, който има нужда от помощ, не проявява самоубийствени склонности, бъдете търпеливи и подкрепящи, нека разбере, че сте насреща, когато е готов за следващата стъпка.
- Изберете лекар и уговорете час вместо него.
- Отидете с него.
- Следете дали се придържа към лечението.
Никога не пренебрегвайте нито една дума или намек за самоубийство. Ако сте установили, че ваш близък е в депресия, говорете с него и се постарайте да разберете дали някога е изпитвал желание да си причини нещо лошо. Изследвания са доказали, че въпросите относно опасността от самоубийство по никакъв начин не окуражават опитите за извършването му.
По време на лечението и след него
- Проявявайте подкрепа и разбиране.
- Окуражавайте всяка малка стъпка.
- Разговаряйте, и най-вече слушайте.
- Недейте да пренебрегвате чувствата на вашия близък човек,
- Недейте да съдите или да се държите така, сякаш „знаете“ как се чувства. Не знаете.
Тъй като депресията често кара хората да се чувстват изтощени и безпомощни, те имат нужда от околните, за да се справят дори с най-елементарни житейски предизвикателства. Възстановяването не става за една нощ, но в крайна сметка, при подходящо лечение, 85 до 90% от пациентите се възстановяват напълно. Не забравяйте това и не спирайте да уверявате човека до вас, че с времето ще започне да се чувства по-добре.
Помогнете му да преоткрие радостатите на живота… постепенно
- предложете развлечение и компания (например, да излезете заедно на разходка, на кино, да се видите с общи приятели)
- окуражавайте го да се занимава с нещата, които по-рано са му доставяли удоволствие
- ако отказва поканите ви (което ще се случва), бъдете внимателно настойчиви, но не притискайте човека с депресия да прави твърде много неща още в началото на лечението.
Източник: PsychCentral