Какъв би бил животът, ако нямахме куража да променим нищо? ❤ Ван Гог
Тази година се навършиха 168 години от рождението на холандския художник Винсент ван Гог. Виден представител на постимпресионизма, той е един от най-великите художници в историята на европейското изкуство. Славата и признанието обаче го спохождат едва след смъртта му. Ван Гог е автор на около 900 куртини и 1100 рисунки, които създава през последните 10 години от живота си. Той се самоубива на 37-годишна възраст, известно е, че е страдал от тежко психично заболяване. Светът научава името му най-вече след като на 17 март 1901 г. в Париж, Франция са изложени 71 от неговите произведения.
Една от най-известните му творби е „Слънчогледите“.
Да отделим миг от времето си и да си припомним някои от най-великите му изказвания за живота:
***
„Това, от което се нуждаем, е безкрайното и прекрасното, ни повече, ни по-малко, и добре ще стори човек да не се задоволява с нищо по-малко и да не се чувствува спокоен, докато не го е постигнал”.
„Можеш да бъдеш учен с учените, но с художника трябва да бъдеш поет.”
„Какъв би бил животът, ако нямахме куража да променим нищо?"
„Ако чуеш глас, дълбоко в себе си, който ти казва: „Ти не можеш да рисуваш”, тогава напук започни да рисуваш и гласът ще изчезне”
„По-малката част от нашето недоволство произлиза от това, че не сме намерили в живота мечтаното; по-голямата от това, че сме го намерили.”
„Ако се стремим да живеем честно и искрено, ще сполучим, и макар тогава истинските болки и разочарования да са неизбежни, както и грубите грешки и злините, които ще извършим, все пак по-добре е да горим вътрешно, макар и да грешим, нежели да си останем тесногръди и прекалено предпазливи.”
„Понякога е хубаво да обикаляме много по света и да общуваме с много хора, пък и това е често наш дълг и призвание; но който предпочита да си остане сам и спокойно да работи, и да има съвсем малко приятели, той се движи с най-голяма увереност сред хората и по света.”
„Щастлив е онзи, който вярва в Бога, защото той ще надмогне накрая всички мъки в живота, макар и не без труд и страдание.”