Сиво, леко синеещо, наситено синьо или лешниково. След като вземетe бебето на ръце, което е само на няколко часа, първата ви работа е да го погледнете в очите. И един от първите въпроси, които всеки родител си задава е: „Какъв цвят са очите му?“. Но за да разберете истинският, трябва да изчакате то да навърши поне една година. Цветът на ириса, подобно на цвета на кожата и косата, зависи от количеството меланин.

Защо очите са сини или сиви при раждането?

Когато бебето се роди, очите му обикновено са сиви или млечносини, като в определени часове на деня и в зависимост от светлината могат да клонят към по-ярко синьо, обясняват от National Library of Medicine. Това обаче не е окончателният им цвят. Сиво-синият нюанс на ириса, който виждаме при раждането и през първите месеци зависи от липсата на меланин.

Кое определя цвета на очите на новороденото?

Меланинът се произвежда от специални клетки, наречени меланоцити, чиято задача е именно да го създадат там, където е необходим. Меланоцитите се активират само при наличие на светлина, а бебето до този момент е било на тъмно в утробата цели девет месеца. Така че меланоцитите започват да се активират едва след раждането и приключват работата си след около година. Едва след като детето навърши една година, ще бъде възможно наистина да разберете точния цвят на очите му.
Има разбира се, бебета, които още в началото са с тъмни очи. В тези случаи  едва ли може да очаквате промяна към по-светли цветове, като синьо, сиво или зелено, тъй като количеството меланин вече присъства в генетичния код и следователно може само да се стабилизира.

Кога може да видите точния цвят на очите на бебето?

Най-голямата промяна обикновено се наблюдава между шестия и деветия месец, но цветът на очите все още може да варира и да продължим да забелязваме фини промени в цвета.
Ето и пример? Зелените очи бавно се превръщат в лешникови, а лешниковите в кафяви. Това, в което можем да сме сигурни, е, че те никога няма да се върнат от кафяво към синьо, защото тъмните очи обикновено остават тъмни за повечето деца.
Според Healthy Children.org, най-често цветът се променя, без да засяга зрението или да причинява проблеми. Но ако само едното око промени цвета си (много рядко събитие) или ако забележите замъгляване в окото на детето, най-добре е да се свържете с вашия педиатър или детски офталмолог.

Кърменето влияе ли върху цвета на очите?

През последните години все по-често се разпространява една градска легенда, според която цветът на очите на новороденото се влияе от кърменето. Но в това няма истина, тъй като кърменето не определя цвета на очите на бебетата.

Кои гени влияят на цвета?

Както видяхме, количеството меланин в ириса определя какъв цвят ще бъдат очите на човек. Генетиката е тази, която контролира колко меланин ще има всеки в тялото си и дали очите му ще бъдат сини, кафяви или зелени. Ето и какво може да очаквате:

детето ще има сини очи: ако неговите меланоцити отделят малко меланин;

бебето ще бъде със зелени или лешникови очи: ако меланоцитите отделят малко повече меланин;

ще бъде с кафяви или тъмни очи: когато меланоцитите работят усилено. Всъщност кафявите очи са най-често срещаният цвят.

Тъмният цвят е доминиращ в сравнение със светлия и следователно има по-голям шанс за предаването му. Но е възможно детето да има сини, зелени или сиви очи при родители с кафяви или черни очи, ако в семейството на единия от двамата има някой със същата характеристика.
Има и таблици, които помагат да се разбере, като се вземат предвид очите на родителите, бабите и дядовците, вероятността за цвета на очите на детето?
В обобщение можем да кажем, че:

двама родители със сини очи е по-вероятно да имат дете със сини очи, но това не винаги е така;

двама родители с кафяви очи са по-склонни да имат дете с кафяви очи, но това също не е гарантирано;

ако единият от родителите има кафяви очи, а другият е със сини, шансовете очите да са от един или друг цвят са еднакви;

ако един от бабите и дядовците от страна на кафявоокия родител има сини очи, шансовете да имате дете със сини очи се увеличават малко.

Ами ако бебето има очи с различен цвят?

За хетерохромия говорим, когато цветът е различен между двете очи (пълна хетерохромия) или в рамките на едно и също око (частична хетерохромия). Дължи се на различна концентрация и разпределение на меланин между двете очи. Въпреки това, не трябва да се бърка с нормалните нюанси на цвета, присъстващи в същия ирис.
Това обаче е много рядко заболяване, което засяга приблизително 1% от населението. Тъй като понякога може да бъде свързано с някои редки заболявания, е необходима офталмологична оценка.

Продължава на страницата на Новите родители