Здравословното състояние и начинът на живот на майката могат значително да увеличат риска от затлъстяване при децата ѝ в по-късна възраст, установиха учени, цитирани от ЮПИ.

Според изследване, публикувано в списание PLOS One, децата на жени с наднормено тегло са три до четири пъти по-застрашени от затлъстяване в зряла възраст. Освен това ако майката е пушила по време на бременността, рискът от затлъстяване при детето се увеличава с 60-80%.

Дългосрочен ефект върху здравето на децата

„Установихме, че ефектът от влиянието на майката продължава до 42-годишна възраст“, споделя изследователският екип, ръководен от Глена Найтингейл, научен сътрудник в Единбургския университет, Великобритания.

Методология на изследването

Учени анализират данни от близо 11 500 деца, събрани в рамките на мащабно британско изследване. Всички са родени в една седмица през март 1958 г. в Англия, Шотландия и Уелс. Екипът проследява здравословното състояние на участниците до 42-годишна възраст, като го сравянява го с ключови аспекти от живота на техните родители, които могат да повлияят на риска от затлъстяване.

Резултатите потвърждават, че наднорменото тегло и тютюнопушенето при майката значително увеличават вероятността детето ѝ да страда от затлъстяване в бъдеще.

Значението на междугенерационното влияние

„Начинът на живот на майките оказва дълготрайно въздействие върху здравето на техните деца. Тези резултати подчертават необходимостта от целенасочени превантивни програми срещу затлъстяването още в ранна детска възраст“, обясняват учените.

Необходими са допълнителни изследвания, за да се изяснят факторите, които влияят върху затлъстяването в ранните години, което ще подпомогне разработването на ефективни стратегии за превенция както при децата, така и при възрастните.