Женските хормони могат да стимулират имунните клетки да произвеждат опиоиди, които по естествен начин потискат болката
Учени от Калифорнийския университет в Сан Франциско разкриха революционен механизъм за потискане на болката чрез имунните клетки. Според ново изследване женските хормони – естроген и прогестерон – стимулират имунните клетки в близост до гръбначния мозък да произвеждат опиоиди, които по естествен начин блокират болковите сигнали, преди да достигнат до мозъка.
Пробив в разбирането на болковите механизми
Това откритие предлага нови перспективи за лечение на хроничната болка, както и обяснява защо някои болкоуспокояващи са по-ефективни при жените в сравнение с мъжете. Освен това дава отговор защо жените в постменопауза изпитват по-интензивна болка.
ОЩЕ ОТ #хормони
Ролята на Т-регулаторните клетки в потискането на болката
Изследването разкрива нова функция на Т-регулаторните имунни клетки (Т-реги), които досега бяха известни със способността си да намаляват възпалението. Според д-р Елора Мидавейн, първи автор на изследването, откритието е необичайно, защото показва, че естрогенът и прогестеронът оказват влияние върху тези клетки по начин, несвързан с обичайната имунна функция.
Учените изследвали Т-регите в менингите – защитните слоеве около главния и гръбначния мозък при мишки. Досега се смяташе, че тези тъкани служат само за защита на нервната система, но новите данни сочат, че те играят роля в комуникацията с невроните, които отговарят за усещанията по кожата.
Как работи този механизъм?
Когато периферен неврон засече потенциална болка, той изпраща сигнал до гръбначния мозък. Екипът на изследването установил, че Т-регите, намиращи се в менингите около долната част на гръбначния мозък, реагират на този сигнал, като произвеждат болкоуспокояващия енкефалин.
За да тестват функцията на тези клетки, учените ги унищожили с токсин. Резултатите били впечатляващи – женските мишки станали по-чувствителни към болка, докато мъжките не показали значителни промени. Това подсказва, че жените разчитат повече на Т-регулаторните клетки за контрол на болката.
Нов подход за лечение на хроничната болка
Това откритие може да доведе до персонализирани терапии за болка, съобразени с пола на пациента. Вече е известно, че някои лекарства за мигрена действат по-ефективно при жените. Разбирането на този механизъм може да подпомогне избора на най-подходящите болкоуспокояващи.
Особено важно е това за жени в постменопауза, които не произвеждат достатъчно естроген и прогестерон и често страдат от хронична болка.
Бъдещето на терапиите: генетично модифицирани Т-регулиращи клетки
Изследователите вече работят върху иновативен подход – създаване на Т-регулаторни клетки, които постоянно да произвеждат енкефалин, независимо от пола. Това би могло да предложи дългосрочно решение за лечение на хроничната болка и да подобри качеството на живот на милиони хора по света.
„Ако този метод се окаже успешен, той би могъл да промени живота на близо 20% от американците, които страдат от хронична болка, която не се повлиява от конвенционалните лечения“, казва д-р Алън Басбаум, един от ръководителите на изследването.
Заключение
Тази научна пробиваща находка подчертава значението на половите различия в управлението на болката и отваря нови възможности за по-прецизни и ефективни терапии. В бъдеще, персонализираните подходи към лечението на хроничната болка могат да намалят страданията на милиони хора по света.
Изследването е публикувано в Science.
Източник: Medical Xpress