Защо винаги искаме десерт дори след обилно хранене? Науката дава отговор
Човек винаги е готов за десерт, дори след обилно хранене. Но защо? Учени от Института "Макс Планк" за изследване на метаболизма откриха, че причината се крие в мозъка, съобщава EurekAlert.
Мозъкът и захарта: експеримент с мишки
Изследването започва с наблюдения върху мишки, които консумират захар. Дори напълно сити, гризачите не отказват предложен десерт.
ОЩЕ ОТ #хранене
Оказва се, че за това са отговорни проопиомеланокортиновите (PMOC) неврони, които регулират апетита. След прием на захар тези клетки не само сигнализират, че организмът е сит, но също така освобождават бета-ендорфин – невротрансмитер с опиоидно действие, който засилва желанието за още сладко.
Когато учените блокират този механизъм, мишките спират да търсят десерт. Интересното е, че този ефект се наблюдава само при добре нахранени гризачи, но не и при гладни.
Как това засяга хората?
Подобно проучване, проведено върху хора, показва, че същата мозъчна област реагира на захарта по същия начин, както при мишките.
„От еволюционна гледна точка това има смисъл: захарта е рядка в природата, но осигурява бърза енергия. Мозъкът е програмиран да я консумира винаги, когато е налична“, обяснява Хенинг Фензелау, ръководител на изследването в института "Макс Планк" в Кьолн.
Нови перспективи за лечение на затлъстяването
Резултатите могат да бъдат ключови за борбата със затлъстяването. Вече съществуват лекарства, които блокират опиоидните рецептори в мозъка, но загубата на тегло с тях е по-малка в сравнение с инжекциите, потискащи апетита.
„Вярваме, че комбинацията от различни терапии може да бъде много по-ефективна, но това изисква допълнителни изследвания“, допълва Фензелау.
Изследването е публикувано в престижното научно списание "Science".