Звуците, които бебето издава в съня си
Докато бебето спи, майката със затаен дъх следи всяко негово движение и звук. Особено, ако няма опит и за първи път става майка. Затова е тревожна, когато установи, че нейното новородено не спи като ангелче цялата нощ, а издава „тревожни“ звуци – сумти, бълбука, кашля, хърка, скимти...
И целият му „нощен репертоар“ е повод за тревога.
Наистина ли трябва да се тревожи?
Бебетата по природа спят неспокойно. Звуците и движенията в съня са резултат от незрялата нервна система и рефлексите на новороденото. Циркадните ритми не се развиват до около шестседмична възраст. Това означава, че малките бебета имат нередовни цикли на сън, трудно различават нощта от деня и се събуждат често.
ОЩЕ ОТ #сън
До около шестмесечна възраст бебетата прекарват най-малко 50% от времето си в REM сън. Това е периодът, когато мозъкът е най-активен и често създава ярки сънища.
По време на REM сън детето може да се движи в отговор на сънищата си или просто поради активност, протичаща в мозъка му. Цялото това движение може да бъде придружено от звуци, вариращи от бълбукане до скимтене - и това е напълно нормално.
Циклите на съня на бебетата продължават само около 50 минути, с много преходи между състоянията и фазите на съня. Именно между фазите на съня бебетата се движат, издават шум и се събуждат.
Тъй като искат да ядат на всеки няколко часа, включително посред нощ, гладът също може да е причина за някои от звуците. В съня си те могат да мърдат с устни, да мляскат, да смучат юмруци и дори да започнат да хленчат.
Естествените звуци
Бълбукащи звуци: В началото новородените нямат добре развит механизъм за преглъщане, така че те могат редовно да „бълбукат“, докато спят.
Запушен нос: Новородените дишат шумно, заради тесните носни проходи, в които се събира слуз. А тя има защитна роля. Освен това дихателната система на бебето все още не е напълно развита.
Кихане/смъртене/хрипове/свиркане: Случва се, защото те „дишат през носа“, а не „дишат през устата“ и защото носните им проходи са много тесни. Това престава да се случва около шестия месец или малко по-късно.
Кашлица: Новородените често кашлят в съня си и това е нормално. Ако кашлицата не изчезне, можете да вдигнете бебето от креватчето, да го държите изправено, за да му помогнете да се оригне, или нежно да го потупвате по гърба, за да прочистите дробовете му.
Звуци от корема: Бебетата обикновено продължават да усвояват храната през цялата нощ. Следователно оригване, хълцане, къркорене в стомаха или газове са напълно естествени звуци.
Консултирайте се с лекар, ако:
Потърсете незабавна помощ, ако забележите някое от тези затруднения в дишането:
- Лицето на детето посинява.
- Затруднено или ограничено дишане.
- Паузи в дишането с продължителност повече от няколко секунди.
- Треска, придружена с всякакви дихателни или храносмилателни проблеми.
- Учестено дишане, което продължава по-дълго от нормалното или е 60 или повече вдишвания в минута.