В последно време се наблюдава интересен дебат относно родителските подходи, особено в контекста на т.нар. „мързеливо родителство“. Много родители се замислят дали не прекаляват твърде много с грижите към децата си, вместо да ги насърчават към самостоятелност.

В платформата TikTok, майка на четири деца публикува видео, в което призовава родителите да се насочат към тази стратегия. Тя твърди, че „мързеливото родителство“ може да бъде по-полезно за малчуганите.

Тази нова тенденция предизвиква интерес и дискусии сред родителите, а експертите също се включват в дебата, подчертавайки значението на баланса между помощта и независимостта на децата.

Какво всъщност е „мързеливо родителство“

Мързеливото родителство означава, че родителите оставят децата си да се справят сами с много от задачите през деня, за да развият увереност, независимост и отговорност.

В TikTok видео, което е гледано над 124 хиляди пъти, потребителка заявява: „Трябва да бъдете по-мързеливи родители“. Тя споделя за приятели, които са ѝ били на гости и имат дете на 15 години. Тогава те са изразили притеснението си, че нещо в родителския им подход не е наред, защото детето им изобщо не е самостоятелно в сравнение с нейното.

В заключение, TikTok майката посочва: „Винаги може да разберете кои деца са с родители, които правят всичко за тях. Искам всеки да знае, че не е лошо да бъдете по-мързеливи. Вероятно това ще бъде по-добре за децата ви“.

Кога работи „мързеливото родителство“

Много родители днес вероятно правят твърде много за децата си, а експертите смятат, че често това им пречи да развиват важни умения и да изграждат увереност. Нашата роля като родители е да помогнем на децата да преминат от пълна зависимост към независимост. Това обаче не е възможно, ако например тийнейджърът никога не си е приготвял сандвич.

Теса Стукей, специалист по коучинг родителство, подчертава важността на прехода от „решаване на проблеми“ към „подкрепа“. Тя предупреждава за избягване на модела „родители-хеликоптери“, които постоянно контролират децата, и „родители-косачи“, които предотвратяват всички препятствия.

Подкрепата не е само на емоционална основа. Тя включва и насърчаване на децата да се справят с трудностите. Можете да започнете, като ги включите в домакинските задължения, а по-лесно е да им позволите сами да се справят със задачите в училище, например да изпратят имейл до своя учител.

Кога родителите трябва да се намесят

Родителите трябва да помагат, когато децата очевидно се затрудняват с нещо, което е извън техните умения. Тази помощ е най-ефективна след като детето е получило необходимото обучение и е имало възможност да опита самостоятелно подходящи задачи.

Продължава на страницата на Новите родители