Какво се случва в организма, когато пием Кока-Кола
Колата е една от най-популярните напитки в света. Хората я консумират, защото е сладка и пристрастяваща. Знаете ли обаче какво се случва с тялото ви, когато я пиете? Колата се смята за една от най-лошите напитки, които можете да приемете, заради високото съдържание на захар. Това допълнително се усложнява от кофеина.
Ето как Колата ви се отразява.
Първите 10 минути:
Когато отпиете, захарното съдържание навлиза в системата ви. Не една, а 10 лъжички! Ако хапнете толкова много захар, ще повърнете. При Колата обаче това не се случва заради фосфорната киселина, която убива този сладникав вкус.
След 20 минути:
Кръвната захар повдига рязко нивото на инсулин. Когато течността влезе в черния дроб, той започва да я превръща в мазнини.
След 40 минути:
Абсорбирането на кофеина е приключило. Кръвната ви захар се покачва, зениците се разширяват. В резултат на това черния дроб ще генерира и изхвърли още мазнини и захар в кръвта. Рецепторите на аденозин в мозъка се блокират. Това от своя страна намалява сънливостта и умората.
След 45 минути:
Допаминът – хормонът на щастието – започва да се произвежда в мозъка. Когато пиете Кола, неговите нива се увеличават. Това задейства онази част от мозъка, отговорна за удоволствията. Хероинът действа на същия принцип.
След 1 час
Фосфорната киселина обединява в едно калция, магнезия и цинка в храносмилателната ви система. Това ускорява метаболизма на тялото ви. Изкуствените подсладители пък ще принудят пикочната система да изхвърли калции, вместо съответните азотни отпадъчни продукти.
Диуретичните свойства на кофеина пък ще ви карат да ходите доста често до тоалетната. По този начин ще изхвърлите цинка и магнезия.
Всичко това може да доведе до кофеиново предозиране. Именно поради тази причина е важно да приемаме Кола в умерени количества, за да избегнем отрицателните ефекти на захарта, фосфорната киселина и кофеина.
Какво излиза? Колата засяга цялото ни тяло, включително едни от най-важните ни органи – черния дроб и мозъка.