Кога масажът на бебето е от полза и кога вреди
Повече се пише и говори за порзата от масажа в първите месеци от живота на детето, преди то да почне да се върти и обръща, преди да успее самостоятелно да седне или да почне да пълзи.
Предлагаме ви една различна гледна точка – на детски невролог.
„Най-честият въпрос, който чувам от моите пациенти, е за превантивния масаж на бебета под една година. Всъщност масажът не е задължителен за здравото дете, но въпросите не свършват дотук “, обяснява д-р Анна Островерхова, детски невролог
Без масаж, ако бебето плаче
Според резултатите от Cochrane Review (2013) няма разлика между развитието на децата, които са били масажирани и тези, които не са били. Но, честно казано, тези, които са масажирани редовно, наддават по-добре.
Не продължавайте с масажите, ако по време на процедурата бебето плаче или повръща.
Докато плаче то се напряга. Колкото повече плаче, толкова повече ще се напряга, а масажът на напрегнатите мускули е доста болезнена и абсолютно безполезна процедура.
Ако мускулният тонус е слаб
Преди всичко е важно да се разбере причината за това нарушение. Често слабият мускулен тонус се появява при заболявания като миопатия или миодистрофия. В този случай масажът е противопоказан, тъй като механичното въздействие върху мускулите ускорява тяхното разрушаване.
Причината за нисък тонус може да бъде хипотиреоидизъм, анемия, рахит или миастения гравис. В този случай е важно да се премахне причината, довела до намаляване на мускулния тонус.
В тези състояния масажът ще е един вид "насилствена дейност" и косвено може да навреди.
Синдромът на Даун, синдромът на Марфан, синдромът на Прадер-Уили и много други могат да бъдат придружени от нисък тонус и леко забавяне на двигателното развитие.
И в тези случаи масажът не може да повлияе на тонуса и да го направи нормален.
Увреждането на гръбначния мозък, неговите корени или самите нерви са също причина за намалена мускулната сила и тонус. Масажът ще подобри кръвоснабдяването на тъканите, но той не може да възстанови тонуса.
Масажът вкъщи: без натиск и сила
Масажът трябва да е с леки, нежни докосвания, по време на които мама или татко са в контакт с детето не само тактилно, но и емоционално. Не бива да се прилага никаква сила нито „размесване“ .
Норвежки специалисти установиха, че масажът укрепва връзката на майката с бебето и е от ползва за тези, които изпитват стрес и несигурност като родители.
Той е един вид форма на комуникация, но за да е пълноценна, майката трябва да е спокойна и да го прави само, ако има сили за това.
Ако е уморена, е по-добре да се откаже. Детето няма да бъде ощетено, ако остане без масаж. Много по-важно за него е майка му да е спокойна и отпочинала.
Продължава на страницата на Новите родители