Мълчанието е злато, казали са хората. И наистина понякога е добре за връзката ви да си премълчите някои неща. Общуването с партньора може да бъде трудно, понякога изисква  повече компромиси. Невинаги е важно да кажете непременно какво мислите – особено ако знаете, че това ще породи конфликт.

Мълчанието само по себе си е сложно разбираемо. То може да бъде истински подводен камък за връзката ви, защото премълчаното може да е ключът към разрешаването на редица конфликти.

Така че не можем да твърдим със сигурност дали и кога е по-добре да си замълчите.

Със сигурност не бива да бъдете дребнави и да търсите опозиция във всяко предложение на партньора. От друга страна, в тези 4 случая е задължително да не мълчите, защото мълчанието повече ще ви навреди, отколкото ще ви помогне:

1. Наказание чрез мълчание

Всъщност кого наказвате и кой губи от такова поведение? Това обикновено изостря конфликта и предизвиква повече недоразумения. В спор е важно да заявите позицията си ясно и да не оставяте място на партньора за колебаене какво точно сте имали предвид. Разбира се, спокойният тон би бил предимство. Нека уточним, че здравословното мълчание е друго нещо – ако кажете на партньора си, че предпочитате да се успокоите, преди да влизате в обяснения, е много разумно и зряло решение.

2. Няма какво да си кажете

Понякога има периоди на затишие в разговорите, но ако това прерасне в състояние, в което партньорите нямат какво да обсъждат, това може да е сигнал за загуба на емоционална връзка помежду ви. Ако сядате на ресторант, но всеки е забил поглед в телефона си, това не прилича на здрава връзка.

Липсата на безкрайни разговори не означава непременно край на връзката, но може да бъде сигнал, че си струва да се положат повече усилия. Комуникацията е ключов елемент за поддържането на пълноценни взаимоотношения.

3. Затваряне в себе си

Това на практика е емоционално прекъсване на връзката. Ако просто не ви се занимава и се съгласявате, за да няма конфликти, или пък се затваряте в себе си, може би имате нужда от страничен анализ и подкрепа за емоционално израстване. Този вид мълчание се появява, когато партньорите престанат да полагат усилие и отказват да общуват. Трябва да обмислите ситуацията и бъдещите ви съвместни или самостоятелни планове.

4. Мълчанието като умишлено игнориране

Мълчанието може да се прояви и под формата на съзнателно игнориране на съобщения например. Това е ясен сигнал за безразличие и неуважение към партньора и връзката ви. Ако забележите, че предпочитате да не отговаряте на партньора си не защото сте заети, а защото нямате желание, замислете се дали не е време да преосмислите отношенията си.