„Мозъкът пуканки“ е теория, отнасяща се за човек, който постоянно се разсейва. Тук ще прочетете откъде произлиза понятието, какво означава и какво можете да предприемете срещу това състояние.

Ако вниманието ви постоянно се отклонява, трудно се концентрирате и мислите ви скачат като пуканки във всички посоки, не успявайки да се съсредоточат върху една тема, може би теорията за „мозъка пуканки“ се отнася за вас. Тази теория принадлежи на американския информатик и автор Дейвид Леви, който се занимава с въпроси на изкуствения интелект и информационното претоварване. Той твърди, че модерните технологии, позволяващи постоянна достижимост и достъп до информация могат да доведат до състояние на мултитаскинг и разсейване, което на свой ред води до скокообразно и неефективно мислене. Според Леви непрекъснатото използване на технологии и свързаното с тях постоянно разсейване на вниманието причиняват намаляване на когнитивната способност и повишен стрес. Неговата теория подчертава значението на бдителността и съзнателното боравене със съответната технология, за да се сведе до минимум негативното отражение на „мозъка пуканки“. В противен случай това състояние може да доведе до проблеми като липса на концентрация, повърхностно мислене и трудности за справяне с комплексни задачи.

Има различни методи, с чиято помощ да не допускате социалните медии да крадат от времето ви. Ето няколко примера как да оптимизирате използването им:

1. Определете си времеви бюджет

Определете си всекидневен отрязък от време, през който да се занимавате умишлено със социални медии. Когато времето изтече, прекратете използването им и се концентрирайте върху други задачи.

2. Деактивирайте новините

Изключете приложенията за новини, за да не ви прекъсват непрестанно. Като алтернатива може да включите и самолетния режим или режима „Не ми пречете“.

3. Браузвайте съзнателно

Когато браузвате в мрежата, поставяйте си ясни цели и не се отклонявайте от конкретното търсене, за да минимизирате разсейващите съдържания.

4.  Определете времето за контактуване в социалните медии

Уточнете с хората, с които контактувате в социалните медии, времето, през което сте на разположение – например в обедната почивка или преди лягане, - за да си осигурите нужното спокойствие.

5. Скрийте приложенията

Сложете възможно най-далече приложенията на екрана на смартфона си или ги групирайте в папка, за да предотвратите неволното им отваряне.