25 януари 1556 г. може да бъде вписан в човешката история като най-смъртоносния ден. На тази дата са загинали повече хора, отколкото когато и да било, като по-голямата част от смъртните случаи са в провинция Шънси в северозападен Китай.

Причината? Мощно земетресение, причинено от приплъзването на разломите Вейнан и Хуашан. Епицентърът му е близо до град Хуасян, като се предполага, че трусът е отнел живота на 830 000 души.

Разбира се, никой не знае точния брой на загиналите и колко са издъхнали в деня на бедствието. Според някои данни около една трета от жертвите са били убити от падащи сгради, срутващи се пещерни жилища и свлачища непосредствено след земетресението, а останалите - от болести и глад през следващите седмици.

Прочутото земетресение в Шънси, с магнитуд между 8 и 8,3 оп Рихтер, далеч не е най-силният трус, който нашият вид е преживявал, но оглавява списъка на най-смъртоносните бедствия от този вид в човешката история. Второто най-смъртоносно земетресение се случва през 1976 г., също в Китай, и отнема живота на около 655 000 души.

Като се има предвид обаче, че през 1556 г. световното население все още е било по-малко от половин милиард души, броят на жертвите в Шънси почти сигурно представлява най-голямата относителна загуба на човешки живот за един ден. Възможно е тази дата да държи и рекорда за най-голям абсолютен брой смъртни случаи, въпреки че е трудно да се каже със сигурност кога точно е регистрирана най-голямата загуба на човешки живот.

В края на краищата, при повече от 8 милиарда души, които понастоящем обитават планетата, всеки ден средно умират приблизително 170 000. Следователно датите, на които се случват екстремни трагедии, вероятно ще бъдат белязани от голям брой смъртни случаи.

За справка, смята се, че най-смъртоносният ден от военните действия е настъпил през нощта на 9 срещу 10 март 1945 г., когато при американска бомбардировка, наречена операция „Мийтингхаус“, в Токио загиват 100 000 души. За сравнение, атомните бомби, хвърлени върху Хирошима и Нагасаки през август същата година, са отнели живота съответно на около 66 000 и 39 000 души.

Наводненията на река Яндзъ-Хуай през 1931 г. пък често се посочват като най-голямото природно бедствие в историята. Както и при много други събития от този характер, общият брой на жертвите е много спорен, въпреки че според някои оценки за четири месеца в централен и източен Китай може да са загинали повече от 2 милиона души.

Почти половин хилядолетие след земетресението в Шънси обаче светът все още не е станал свидетел на друг толкова смъртоносен ден като онзи злощастен четвъртък през януари.

Източник: IFLScience