Нова противоракова ваксина е готова за клинично изпитване
Новаторска противоракова ваксина за първи път ще бъде приложена върху пациенти. Новото лечение използва генетично инженирана иРНК, за да насочи имунната система към разрушаване на туморите. Това е сериозна стъпка не само в борбата срещу рака, но и в персонализираната медицина изобщо, тъй като всяка ваксина е индивидуална, съобразена с пациента и конкретния тумор.
Тестовете, провеждани от Moderna Therapeutics, се състоят от няколко етапа. Първият трябва да установи безопасността на ваксината при хора, както и да проучи дали задейства имунна реакция. Първата фаза ще включва пациенти, които са имали солидни тумори и те са били премахнати, след което ваксината ще бъде тествана при пациенти, при които туморите не могат да бъдат премахнати, за да се види новата форма на лечение е ефективна.
За да се създаде индивидуализирана ваксина, клетките от тумора се анализират и се използва генетично секвениране, за да се идентифицират конкретните мутации в клетките, известни като неоепитопи. Тези мутации помагат на имунната система да различи да различи кои клетки са ракови и кои са здрави, като улеснява самият организъм да се бори с болестта. Накрая тези мутации се транскрибират върху един единствен къс иРНК, който се инжектира в тялото под формата на ваксина. Това кара имунната система на пациента да идентифицира по-добре раковите клетки и да ги унищожава.
Това не е първата противоракова ваксина, която навлиза в тази фаза на изследвания. Преди година учени съобщиха, че са тествали „универсална“ противоракова ваксина при пациенти и резултатите са били положителни. Начинът, по който работи, е подобен на настоящата.
Източник: IFL Science