Правилните реакции, ако детето си гризе ноктите
Този проблем се нарича онихофагия и засяга не само малките деца, а и по-големите, дори възрастните. Не е заболяване, а разстройство, което в повечето случаи се проявява при несигурност, ревност, дискомфорт.
Коя е причината
Гризането на ноктите най-често се случва при малките деца и след това в периода на юношеството. Обикновено се провокира от напрегната ситуация (начало на детската градина, първите дни в училище, раждането на малко братче, раздялата на мама и татко...), а при тийнейджърите, когато изпитват нужда да се успокоят и защитят от всякакви негативни чувства (гняв, страх, безпокойство, ревност...). Общото и в двата периода е, че детето не успява да се справи с този проблем и опитва да го преодолее именно чрез гризането на ноктите. Така то разтоварва негативните си усещания, самоубеждавайки се, че това е единственият начин да възвърне спокойствието си.
Как да се държим, ако забележим този проблем
В никакъв случай не се карайте на детето, защото това е условен рефлекс, с който то не успява да се справи по друг по рационален начин.
Не опитвайте да го манипулирате и изнудвате, тъй като резултатът може да бъде обратен на очакванията ви. Детето може да продължи да гризе ноктите си, но тайно от вас.
Открийте причината за дискомфорта и успокойте детето. Ако е необходимо и случаят е по-сериозен, потърсете специализирана помощ.
Наблюдавайте детето и опитайте да разбере кога гризе ноктите си най-много и какви са неговите страхове.
Стремете се да успокоявате детето. Питайте го от време на време какво чувства и му обяснете, че негативните емоции не са нещо страшно, а са част от човешката природа.
Помогнете на детето да прогони безпокойството или агресията като му предложите алтернативни дейности: спорт, творчески работилници, музика.
Бъдете винаги до него, подкрепяйте го, повтаряйте му, че го обичате, за да се почувства защитено и спокойно.