Приложна магия: как детето да започне да чисти и подрежда
Вместо непрекъснато да мрънкате и да повтаряте, че детската стая прилича на кочина, има ли начин да вдъхновите вашия малък пакостник да прибира и да почиства след като приключи игрите. Много майки си задават този въпрос и търсят решение.
Ето малък откъс от книгата на Нагиса Тацуми „Вълшебно почистване за деца. Как изкуството да подрежда, помага за развитието на детето.
1. Детето не подрежда и не чисти след себе си
Няма как това да се случи, ако не е научено. Запомнете това и не се разстройвайте. Ако детето не умее да чисти, това не означава, че е лошо. Напротив, нормално е. В крайна сметка то все още не разбира самата идея да създаде и да се поддържа ред. Не знае как се прави и затова вашите натяквания и инструкции го объркват. То самото се чувства глупаво, въпреки че проблемът е просто недоразумение.
Другият проблем освен бъркотията наоколо е, че така то не получава шанс да стане по-независимо. Често майка му прави всичко сама, смятайки, че така е по-бързо или, че детето е твърде малко, за да се справи със задачата.
Първо се въоръжете с търпение. Вие ще трябва да научите детето как да чисти - внимателно и търпеливо, както го учите да се храни с лъжичка или да ползва гърне.
Това не е лесно. Но нямате голям избор - трябва да преодолеете тези трудности и да му обясните стъпка по стъпка какво трябва да прави и към какъв резултат се стремите.
Само така то ще овладее необходимите умения и в крайна сметка ще може да прави всичко само.
2. Откажете се от заплахи и изнудване
Често си мислех колко страхотно би било да имам вълшебна пръчица. Казвате: "Абракадабра!" или "Сим-салабим!" - и цялата детска стая, и дори къщата се оправя от само себе си. Но няма такава магия, уви.
Имаше период в семейството ни, когато измислихме различни чудовища. Ако синът ни тичаше гол из къщата след баня, ние му казвахме, че „морковеното чудовище“ ще дойде и ще захапе неговия „морков“.
А когато играеше твърде близо до печка, ние го плашехме с „изгарящо чудовище“.
Но, уви, нямаше чудовище за почистване, защото е трудно да се намери аналогия на тази дейност.
Оказва се, че има само два варианта: или да го заплашите, че ще изхвърлите всики играчки и неща, които се въргалят по пода, или да изнудвате, разказвайки му, че няма да купите нищо друго, няма да му дадете сладкиши, няма да му позволите да гледа телевизия и т.н. , ако не си подреди стаята.
Но сплашването няма да помогне за решаването на проблема, докато детето не приеме самата идея да постави нещата в ред. То неохотно ще отстъпва и ще прави компромиси, за да не остане без играчки и сладкиши. И въпреки вашите усилия, може просто да премести нещата от пода на масата или да ги набута в чекмеджетата.
Сплашването и ултиматумите могат успешно да мотивират детето, ако то самото не е против почистването. Това обаче е крайна мярка и заплахите едва ли ще доведат до нещо добро.
С какво започнем
Тъй като няма магически заклинания, родителите ще трябва да проявят търпение и да научат детето.
Моята приятелка не я бива в подреждането и смята, че щом тя не го може, то как ще изисква това от детето си.
Наистина, родителите не могат да научат детето на това, което самите те не умеят. Но дори и човек да не е силен в нещо, той може да го овладее, за да стане добър родител.
Със сигурност всеки от нас, докато вечеря с половинката си или с приятели, случайно поставя лактите си на масата или се обляга по неподходящ нечин.
Когато обаче детето седи до вас, вие го заливате с коментари: „Не яж кото куче от чинията“, „Махни лактите си от масата“, „Дръж лъжицата правилно“ и т.н.
В крайна сметка искате то да се научи на добри маниери.
Затова трябва да внимавате за примера, който му давате.
Възпитанието на децата дисциплинира самите родители. Това е шанс, както се казва, да убиете два заека с един куршум!
Така че, въоръжете се с терпение и се заемете сериозно с овладяването на уменията за почистване и подреждане на дома, заедно с детето си.
Какво трябва да му обясните, за да е по-лесно
1. Обяснете къде да приберете нещата.
2. Определете оптималния брой играчки. Обяснете му, че няма нужда да създавате нови места за съхранение и да слагате нови кутии. Но не искате и да изхвърляте, просто защото мястото не стига.
3. Постоянно напомняйте на детето си да връща нещата на мястото им веднага след като свърши да играе. Така ще си създаде навик.
Продължава на страницата на Новите родители