Психология на самозащитата – ето как да защитите себе си от чуждата негативна енергия
Днешният свят е изпълнен с предизвикателства: някой ви бута в транспорта, наругават ви на улицата, защото сте докоснали някого с чантата си, колегата ви изригва срещу вас, в социалните мрежи избухва поредният спор. Изглежда, че негативната енергия ни преследва навсякъде. Да се предпазите от нея обаче, е изкуство, което ви помага да запазите душевното си равновесие и вътрешната си хармония. Нека разберем как да се предпазим и да не позволим на чуждите емоции да разрушат света ви.
1. Поставяйте си лични граници: вашият вътрешен „щит“
Известният психолог Карл Юнг казва: „Границите не са стени, а врати, които отваряш само за тези, от които имаш нужда“.
ОЩЕ ОТ #психология
Границите са необходими, за да не допуснете онези, които внасят хаос във вашето пространство. Научете се да казвате „не“, без да изпитвате вина. Ако някой постоянно се оплаква или се опитва да прехвърли проблемите си върху вас, деликатно, но категорично обяснете, че не сте готови да поемете този товар. Запомнете: отказът защитава вашето време, енергия и психика.
2. Не се превръщайте в „кошче за емоционални отпадъци“.
За чувствителните хора е трудно да не приемат емоциите на другите присърце. Въпреки това, по думите на Екхарт Толе: „Това, което хората казват или правят, най-често е свързано с тяхното вътрешно състояние, а не с вас“.
Ако някой започне да се оплаква или да критикува, направете крачка назад, не се натоварвайте с чуждите преживявания, когато това наистина не ви действа добре. Осъзнайте, че това са неговите емоции, а не вашите. Напомнете си: не е нужно да се превръщате в кошче за токсичните преживявания на другите хора.
3. Освободете се от енергийните вампири
Вероятно сте чували израза „енергиен вампир“. Това са онези хора, които сякаш се хранят с вашата енергия, оставяйки ви изтощени. След обща среща вие си тръгвате съсипани и уморени, а те – презаредени и бодри. Не е случайно. Обикновено те се възползват от вашата доброта и услужливост. Уважавайте се достатъчно, за да прекъснете комуникацията с такива хора или да я сведете до минимум.
4. Практикувайте „енергийна хигиена“
Свикнали сме да се грижим за чистотата на тялото си, но често забравяме за „чистотата“ на душата, на енергията си. Негативността се натрупва като прах върху мебелите и изисква редовно почистване.
Опитайте да медитирате, да практикувате йога или поне 10 минути тишина всеки ден. Дейностите, които носят радост - като рисуване, танци или разходки сред природата - също помагат за „прочистване“ на съзнанието и сърцето.
5. Силата на думите: избягвайте да се оплаквате и да мрънкате за това и онова
Негативността поражда негативност. Колкото повече се оплаквате, толкова повече негативност привличате. Това се отнася и за общуването с другите. Разговорите за проблеми трябва да са конструктивни, а не да се превръщат в маратон по мрънкане, вайкане и оплакване.
6. Помагайте на себе си
Заобикалящата ви среда ви влияе повече, отколкото предполагате. Както е казал Джим Рон: „Вие сте средностатистическият представител на петимата души, с които прекарвате най-много време.“ Заобиколете се с хора, които ви вдъхновяват, подкрепят и излъчват позитивизъм. Това не означава, че в живота ви не трябва да има хора с проблеми, но е важно да запазите баланса и да се грижите за себе си – човек има нужда от повече надежда, от повече вяра и от повече положителна енергия.