3 грешки, които допускат дори емоционално стабилните хора
Невинаги е лесно да даваме воля на чувствата си. Дори психически стабилните хора понякога допускат грешки при справяне с емоциите, въпреки че по принцип умеят да ги преработват по здравословен начин. Но, както се казва, човешко е да се греши.
Ето кои 3 грешки допускат от време на време дори емоционално стабилните:
1. Опитват се да контролират чувствата си
Когато негативните емоции заплашват да надделеят в трудни ситуации, мнозина се опитват да ги обуздаят. Така например се стремят да се успокоят, когато са ядосани, или сами да се ободрят, когато са тъжни. Но за съжаление не е толкова просто. Само защото точно сега искаме да сме щастливи, не можем току-така да призовем тази емоция и да изключим друга, може би болка или тъга. Дори да ни се удаде да се почувстваме по-добре в момента, понеже сме се разсеяли с нещо, непреработеното чувство най-вероятно ще ни застигне на по-късен етап. И макар емоционално стабилните хора да са наясно с това, на тях също може да се случи да пробват да контролират чувствата си, вместо да ги приемат и да ги оставят да отшумят от само себе си.
2. Поддават се на мислите си
Това как се чувстваме обикновено зависи много по-малко от хората и ситуациите в заобикалящата среда, отколкото си представяме. По-скоро мислите ни играят голяма роля. Ако постоянно си втълпяваме, че ще се провалим утре на презентацията, ще се чувстваме нервни и неуверени. Ако непрекъснато мислим, че сме неудачници и така и така нищо не ни се удава, ще получим комплекс за малоценност. Вътрешният ни критик до голяма степен е отговорен за това как се чувстваме. Емоционално стабилните хора да са наясно с това, поради което си създават навика да се отнасят с обич към себе си – включително в мислите си. Но и на тях може да се случи да се отдадат на черни мисли, вместо да ги анализират критично и да погледнат на нещата от положителната страна.
3. Прехвърлят на други отговорността за чувствата си
В повечето случаи не сме обидени или ядосани от нещо, което ни се случва, а от собствената си интерпретация на събитията. Ако например приятелката ви направи пренебрежителен коментар за нещо, което й разказвате, изказването й вероятно ще ви засегне. В действителност обаче болезнен е начинът, по който приемате думите й, и чувствата, които отключват във вас. Разбира се, това не означава, че ви е все едно какво казва приятелката ви – но емоциите ви във връзка с коментара й зависят от вас самите много повече, отколкото вярвате. Емоционално стабилните хора също допускат понякога грешката да обвиняват други за собствените си чувства и се оставят да бъдат завладени от реакциите си на нещата, които им се случват. Хубавото на тези грешки е, че можем да се поучим от тях и да си изградим по-здравословни емоционални модели.