Как да разпознаете емоционално недостъпните хора?
В една добре функционираща връзка даването и получаването са еднакво важни. В противен случай връзката прилича на лодка, в която плавате с някого, но само вие гребете. Докато някой ден ви омръзне, пуснете греблата и оставите лодката да се носи по течението. В успешната връзка двамата трябва да разкрият един на друг вътрешния си свят, за да създадат пространство на взаимно доверие. Но по какво да познаете, че някой е емоционално недостъпен?
- Емоционално недостъпните хора са неспособни да изграждат доверие.
- Трудно им е да молят за помощ, да изразяват чувствата си и да отварят сърцето си.
- Те са по-скоро повърхностни, защото не са готови да се обвържат емоционално.
- Тези хора преживяват разделите равнодушно или безболезнено.
- Те не са достатъчно открити, за да обичат и да бъдат обичани.
Следните видове поведение са показателни за недостъпните в емоционално отношение хора.
1. Те избягват близост. Може би поради страх от изоставяне или просто защото не са заинтересовани от сериозна връзка. С тях можете да си прекарвате времето приятно, но не са узрели за истински отношения.
2. За моркова и тоягата. В някои дни тези хора са еуфорични и нямат търпение да предприемете нещо заедно. Радват се да ви видят и са нежни. И обратно, в други дни са сериозни и затворени. В психологията такова поведение се нарича интервална мотивация. Обикновено то е несъзнателно, понеже емоционално недостъпните хора често сами не знаят какво искат.
3. Неспособни са да говорят за чувствата си. Тези хора се затрудняват да говорят за чувствата или за миналите си преживявания. Ако засегнете емоционални въпроси, те веднага сменят темата или реагират с хумор, за да не се налага да отварят сърцето си.
4. Поставят граници. Емоционално недостъпните хора от самото начало очертават граници, които в никакъв случай не прекрачват. Така например нямат желание да се срещат с приятелите ви или да се запознаят със семейството ви. По този начин налагат дистанция, за да се предпазят.
5. Не показват симпатия / привързаност или са непоследователни. Що се отнася до привързаността и нежността, тези хора са много резервирани или непостоянни. Понякога могат да са любвеобилни, но бързо дават на заден и отново се затварят в себе си. А често не показват и никаква симпатия.
6. Много думи, малко дела. Става дума за хора, които обещават много неща, но малко от тях спазват. При това не го правят с лоши намерения: може би искат да ви се открият, обаче сами се възпират. Затова се стига до разминаване между думи и дела. Ето защо би трябвало да придавате по-голямо значение на постъпките им.
7. Отказ в последната минута. Емоционално недостъпните хора често отказват срещи, при това в последния момент. Те са изменчиви и нестабилни – не бива да очаквате от тях отговорност и постоянство. Тези индивиди не желаят да се обвързват и ще ви го кажат директно, или ще го покажат чрез реакциите си. Те търсят единствено удоволствия, компания и забавления.
Ако се срещате с човек, на когото държите, но той демонстрира гореописаното поведение, добре си помислете какво очаквате от тази връзка. Наясно ли сте с намеренията му и ще се справите ли със ситуацията? Или се стремите към по-ангажиращи и сериозни отношения? Трябва да се вслушате в интуицията си и да действате в съответствие с нея. Не забравяйте, че още от самото начало трябва да сте честни както със себе си, така и с другия.