Най-честите груби грешки при диетите
Не успявате да отслабнете, въпреки че спортувате усилено и спазвате строга диета? Често на успеха пречат някои типични препъни-камъни. Ето какви може да са те.
1. Изпълнявате само кардио упражнения без тренировки за издръжливост
По принцип кардио тренировките като джогинг или каране на колело са смятани за най-добрите убийци на калории. Най-вече жените залагат на тях, избягвайки упражненията за сила и издръжливост от страх да не станат „прекалено мускулести“. Но точно силовата тренировка е един от подценяваните съюзници в битката за стройно тяло. Без нея изгарянето на мазнини и обмяната на веществата няма да функционират оптимално. Съвет: непременно включете в тренировъчния си план упражнения за издръжливост! Експертите препоръчват две-три 20-минутни тренировки седмично със собствено тегло, с гири или на уреди. Идеалната стратегия за отслабване е разнообразна програма, включваща както кардио, така и тренировки за издръжливост.
2. Подценявате калориите в напитките
Вярвате, че менюто ви е балансирано и контролирано, но теглилката сочи застой? Може би неволно оценявате калориите, които приемате, по-ниско. Порциите имат склонност да стават все по-големи, между храненията незабелязано се промъкват леки закуски и дори наглед здравословните храни може да съдържат много калории. Особено коварни са калориите в течна форма. Не само богатите на захар лимонади, но и любимото капучино може да бъде повече от безобидна почивка за кафе. Съвет: съставете си протокол за храненето и следете какви и колко храни и напитки приемате – така ще избегнете калорийни капани. И не забравяйте да пиете обилни количества вода; нерядко организмът бърка жаждата с чувство на глад.
3. Налитате на продукти „лайт“
Убеждението, че продуктите „лайт“ подпомагат отслабването заради ниския брой калории, е широко разпространено, но често измамно. Наистина, съдържанието на мазнини в тях може да е намалено, но понякога им добавят захар или сол, за да подобрят вкуса им. Резултатът: по-малко мазнини, но броят на калориите остава непроменен. Затова игнорирайте подобни заблуждаващи „здравословни“ обещания и внимателно проучвайте етикетите на стоките. Съвет: отдавайте предпочитание на естествените, непреработени храни, за да се храните балансирано. Винаги включвайте в менюто си пресни плодове, зеленчуци и пълнозърнести.
4. Приемате прекалено малко белтъчини
Честа грешка при диетите е липсата на протеини в менюто. Протеините са важни не само за изграждане и възстановяване на мускулите, но създават и по-продължително чувство на ситост. Ако не приемаме достатъчно протеини, огладняваме по-бързо и сме по-склонни да се тъпчем с вредни снаксове. Бедното на протеини хранене може да забави метаболизма и да отслаби мускулатурата, което в дългосрочен план затруднява отслабването. Съвет: за да предотвратите това, е важно да приемате белтъчни храни като месо, риба, яйца, млечни продукти и бобови култури. Експертите препоръчват прием на най-малко 1,5 грама белтъчини на килограм телесно тегло всеки ден. Който по някаква причина не консумира месни и млечни продукти, може да опита с протеин на прах.