С бебе на плуване – какво трябва да знаете
Плуването е дейност, която е полезна и за малки, и за големи. Същото важи и за бебетата. В последно време бебешките курсове по плуване са все по-популярни, тъй като ползите от тези занимания са наистина големи.
Какво обаче трябва да знаете преди да започнете и как да се подготвите за срещата на новороденото с водата в басейна.
Всъщност за бебетата водата е съвсем нормално състояние, тъй като в утробата те се намират именно в такава среда. И басейнът им напомня точно за усещанията, преди да се родят. Затова всичко се случва много лесно и естествено.
Кога да започнете?
За да можете да вкарате бебе в басейна, е необходимо то да е навършило между 3 и 5 месеца. Дотогава пъпчето му ще се е затворило напълно и ще сте сложили повечето задължителни ваксини.
Плуването на бебето не е самостоятелно. С него влиза винаги един от родителите, а може и двамата.
Добре е да започнете постепенно – от съвсем кратко потапяне до веднъж седмично по половин час.
Къде да го практикувате?
Най-добре е това да става в басейни, които са предвидили точно такива дейности.
При тях е съобразена както температурата на водата, така и на въздуха. Няма спортуващи и във водата влизат единствено бебетата с техните родители.
По принцип е желателно в басейна да не се допускат повече от 10 бебета.
Опасно ли е плуването за бебето?
Не, не е опасно! През първите месеци то още помни вътрематочния живот, когато е било напълно потопено в околоплодните води. Следователно притежава естествен инстинкт за оцеляване във вода и може да плува без проблеми.
Освен това има неонатален рефлекс, известен още като рефлекс на апнея, който му помага да разпознае кога е време да затвори уста, за да не поглъща водата и да задържи дъха си по време на гмуркането.
Този спомен обаче трае до шестия месец и затова подходът към плуването трябва да се осъществи възможно най-скоро след раждането. А и няма нужда да се притеснявате, тъй като единият или и двамата родители ще бъдат постоянно до бебето.
Вреден ли е хлорът за бебето?
Хлорът е дезинфектант, който винаги присъства в плувните басейни. Нормално е да се притеснявате за въздействието му върху бебето и деликатната му кожа.
Но в бебешките басейни обикновено всичко е добре съобразено, така че няма място за колебания.
Задължително обаче изплакнете бебето след басейна с вода, която да отмие остатъците от хлора по кожата му.
Продължава на страницата на Новите родители