Топящата се вечна замръзналост разкрива замръзналите „мумии“ на монголската империя
Вечната замръзналост в източните евразийски планини бавно се топи и разкрива погребаните тела на поданиците на страховитата Монголска империя, както и неутолимата им жажда за мляко от якове.
Ново изследване е проучило останките от гробище в т.нар. местност Хориг, разположена високо в планината Хьовсгьол. Датировката показва, че гробището е функционирало през XIII в. - от времето на обединението на Монголската империя през 1206 г. от н.е.
Това е годината, в която небезизвестният Чингис хан е провъзгласен за владетел на всички монголи. С помощта на безстрашна конна армия той започва поредица от кървави военни кампании в цяла Азия, полагайки основите на най-голямата съседна сухоземна империя в историята, която се простира от тихоокеанското крайбрежие на Азия до Източна Европа. Светът вече никога не е бил същият.
През 2018 г. и 2019 г. в гробището, предназначено за елита, са открити частично размръзналите се скелетите на 11 души. Въпреки че са на повече от 800 години, телата са изключително добре запазени благодарение на минусовите температури, при които са били съхранявани.
Хората, погребани тук, изглежда, са имали висок социален статус – те са били облечени в дрехи от фина материя, а до телата им са открити пищни гробни принадлежности.
В гробищата в Хориг изследователите откриват златен орнамент под формата на лотос, който обгръща седнал Буда. Снимка: J. Bayarsaikhan
В рамките на последното проучване изследователите са били особено заинтересовани да анализират останките, за да разберат начина на живот и хранене на тези аристократи от Монголската империя. Като изследват протеините, открити в древния зъбен камък, екипът открива преки доказателства, че те са пили мляко от коне, овце, кози, крави и - най-вече - якове.
Последното е особено интересно, тъй като животните играят изключително важна роля в културата на хората във високопланинските райони на Източна Евразия. Освен това те са изключително практични за живот в тази сурова среда, тъй като осигуряват висококалорична храна, гъста козина за топли текстилни изделия и мазнини за производство на полезни стоки като свещи.
"Най-важната ни находка беше аристократка, погребана с брезова шапка, наречена богтог, и копринени одежди, изобразяващи златен петкрак дракон. Протеомичните ни анализи показват, че през живота си е пила мляко от як", казва в изявление Алисия Вентреска-Милър, доцент по антропология в Мичиганския университет. "Това ни помогна да потвърдим дългосрочната употреба на това емблематично животно в региона и връзките му с елитни владетели."
Снимка: matias planas / Shutterstock
"Керамичните съдове са превърнати във фенери от млечни продукти, които разкриват отдавнашни религиозни идеи и ежедневието на елита на Монголската империя", добавя Дж. Баярсайхан, изследовател в Института за наука за човешката история "Макс Планк" и Националния музей на Монголия.
Въпреки че размразяването на вечната замръзналост е помогнало на учените да открият телата, то превръща историческите останки в потенциална цел за грабителите. Ако температурите не престанат да се покачват и вечната замръзналост продължи да се разлага, има опасения, че някои замразени археологически останки, както тук, така и извън пределите на страната, могат да бъдат унищожени, преди да бъдат оценени подобаващо.
"Степента на разграбване, която наблюдаваме, е безпрецедентна. Почти всяко погребение, което можем да открием на повърхността, наскоро е било унищожено от мародерска дейност", обяснява Джулия Кларк, археолог в Nomad Science.
Изследването е публикувано в списание Communications Biology.
Източник: IFLScience