„Апокалипсинг“ е понятие от съвременната дейтинг култура, което описва специфичен модел на поведение: тенденцията да се завързват интимни отношения с крайна интензивност и сериозност още от самото начало, която напомня хващането на удавник за сламка. На пръв поглед това може да изглежда романтично и страстно, но в действителност зад тази преувеличена реакция прозира неувереност и страх от бъдещето. Ето защо апокалипсингът крие значителни рискове. Внезапното влюбване и прекомерните очаквания от партньора могат да доведат до разочарования, недоразумения и накрая до разрив на връзката. Хората, впускащи се в такива отношения, веднага мислят за сериозно обвързване като брак и създаване на семейство, въпреки че едва познават партньора си. Те са водени от силното желание да открият „окончателния“ човек, което се изразява чрез следните поведенчески модели: бързо емоционално обвързване и преждевременно кроене на съвместни планове за бъдещето; прекомерна интензивност както по отношение на емоциите, така и на времето; настойчивост, изразяваща се в желанието всичко да се получи веднага, защото се възприема като последна възможност. Апокалипсингът може да е стресиращ и натоварващ и за двете страни, понеже поражда натиск и нереалистични очаквания. Може да попречи на естественото израстване и развитие на връзката, тъй като почти не оставя място за органично и лишено от напрежение сближаване.

За възникването на този феномен в съвременния живот допринасят различни фактори, сред които:

    1. Пандемия и несигурност: пандемията от COVID-19 доведе до повишена несигурност в световен мащаб. Много хора имат чувството, че животът е кратък и непредсказуем, което подсилва стремежа към по-дълбока свързаност.  В резултат някои са склонни да прибързват с интимната връзка – нещо, което не биха правили при нормални обстоятелства.

  2. Дигитална дейтинг култура: приложенията и онлайн платформите за запознанства промениха начина, по който хората се запознават и влизат в интимни отношения. Това, че потенциалните партньори незабавно са на разположение, може да доведе до манталитет „всичко или нищо“, при който хората бързо започват сериозна връзка от страх да не пропуснат „верния човек“.

    3. Романтично идеализиране: попкултурата и медиите често внушават представата за незабавна и всепоглъщаща любов. Филми, сериали и романи разказват за бързи и интензивни любовни истории, което кара хората да търсят подобни сюжети в реалния живот.

   4. Обществен натиск: под натиска на обществото за „перфектна“ връзка хората влизат прибързано в интимни отношения. Това е особено изявено при хора на определена възраст, които се чувстват притиснати да създадат семейство.