Забравените професии: мутафчийство
Добре дошли в новата ни рубрика "Забравени професии". Тук ще представяме професии от близкото и далечното минало, които свидетелстват за народопсихологията ни, за бита и нравите, традициите и интересите ни.
Стигаме и до една от най-популярните професии от миналото – мутафчийство - дала и името на популярната фамилия.
Мутафчийството е занаят, при който се изработват с помощта на стан изделия от козя прежда: торби, чували, постелки, завивки, дисаги, черги, покривала, колани за добитък. Този занаят е изхранвал хиляди семейства в миналото. Изработката на мутафчийски плат преминава през няколко етапа така нареченото требене (козината се сортира по дължина и цвят) следва чепкане на козината; следва предене на нишка, често с чекрък; накрая тъкане на платно, традиционно на вертикален стан с две кросна, чийто произход е турско-персийски.

Мутафчийството е в апогея си в средата на XIX в. и до Освобождението е широко разпространен във всички по-големи селища, като най-добре е развит този занаят в Панагюрище.
Изделията на някогашните мутафчии са се славели с изключителната си здравина и устойчивост. Мутафчийският занаят се извършва само от мъже. През 70-те години на 20.век, когато се изгражда занаятчийската чаршия в Етъра, една от действащите работилници е именно мутафчийската. Единствено тя пази до днес традицията и красотата на усуканото персийско влакно.
Така че, ако вашият дядо или прадядо е бил мутафчия, ето какво е работел.