Тим Андрюс, 66-годишен мъж от Ню Хемпшир, стана едва вторият човек в света, който живее със свински бъбрек, съобщава Асошиейтед прес.

Благодарение на успешната трансплантация, извършена на 25 януари в Масачузетската болница в Бостън, Андрюс вече не се нуждае от диализа. Възстановяването му протича толкова добре, че напуска клиниката само седмица след операцията.

"Когато се събудих в реанимацията, бях нов човек", споделя той.

Пробив в ксенотрансплантациите – надежда за хиляди пациенти

Операцията му е ключов момент в изследванията върху ксенотрансплантациите – присаждането на органи от животни на хора. Този метод може да се окаже революционно решение за милионите пациенти, които чакат донорски органи.

Досега четирима пациенти са получили органи от прасета – две сърца и два бъбрека, но животът им е бил кратък. Петият случай – жена от Алабама, претърпяла трансплантация на свински бъбрек през ноември, обаче дава нова надежда. Тя се чувства добре два месеца и половина след операцията.

Какво следва?

Лекарите ще продължат да наблюдават състоянието на Андрюс. FDA (Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ) е одобрила още две трансплантации в рамките на пилотно проучване. За тях ще се използват генно редактирани свински бъбреци, разработени от биотехнологичната компания eGenesis.

Друг разработчик – United Therapeutics, също получи одобрение за клинично изпитване. Първоначално шестима пациенти ще получат свински бъбреци. Ако резултатите са успешни след шест месеца, броят на трансплантациите ще се увеличи до 50.

"Аз съм оптимист. Надявам се, че ще постигнем поне две години живот за пациентите със свински бъбреци", казва д-р Тацуо Кауай, ръководител на операцията.

Ксенотрансплантациите – бъдещето на трансплантационната медицина

За да преодолеят недостига на донори, учените генно модифицират прасета, така че органите им да са по-съвместими с човешките. В момента над 100 000 души в САЩ чакат трансплантация, като повечето се нуждаят от бъбрек.

За хора с кръвната група на Андрюс намирането на подходящ донор може да отнеме седем или повече години. Ксенотрансплантациите могат да променят тази статистика и да дадат шанс за нов живот на хиляди пациенти.