Лечение при COVID-19: Всичко, което трябва да знаем
Въпреки липсата към този момент на ефективно етиологично лечение срещу коронавирусната инфекция, е необходимо предприемане на съответните мерки при всеки отделен пациент, съобразени с тежестта на инфекцията, общото здравословно състояние на заразения, наличието на придружаващи заболявания, приемани медикаменти и някои други фактори.
Препоръчва се задължителна предварителна консултация с лекуващия лекар и по негова преценка назначаване на съответните мерки, съобразени със симптомите на заразения. Необходимо е предварително категорично доказване на коронавирусната инфекция във връзка с някои припокриващи се със сезонния грип симптоми.
При голям процент от заразените инфекцията протича леко, без развитие на усложнения, като тези пациенти подлежат на домашно лечение със симптоматични средства. Хоспитализация на пациентите се предприема само при тежките форми на болестта, с развили се различни по степен усложнения (пневмония, остър респираторен дистрес синдром, сепсис и други).
Мерки при домашно лечение на леките форми
Масовият процент от заразените пациенти прекарват инфекцията с леки, в някои случаи неспецифични прояви, които не налагат приемане в болница. Достатъчно е изолиране на болните и поставяне под пълна карантина с предприемане на съответните мерки за намаляване риска от предаване на заразата на другите членове от семейството.
Препоръчва се:
- поставяне под пълна карантина: заразените лица следва да не напускат дома си при никакви обстоятелства поради риск от предаване и разпространение на инфекцията.
- изолиране в отделна стая: за намаляване риска от заразяване на останалите членове от фамилията се препоръчва изолиране на болния в отделна стая с осигуряване на адекватна вентилация (често проветряване, използване на пречистватели на въздуха) и снабдяване с храна, вода и лекарства при нужда. При съвместно съжителство с лица от рисковите групи (възрастни хора, с - подлежащи хронични заболявания, пациенти, подложени на имуносупресивно лечение и други) се препоръчва пълно ограничаване на контакта им с инфектирания.
- висока лична хигиена: както болният, така и останалите членове от семейството, е необходимо да спазват изключително висока лична хигиена и да се снабдят с подходящи предпазни средства (маска, ръкавици, дезинфектанти за ръце). Редовното измиване на ръцете с подходящ препарат в продължение на поне 20 секунди намалява риска от разпространение на заразата вътре в дома. Препоръчва се ограничаване на прекия контакт със заразения до неговото пълно възстановяване.
- висока битова хигиена: препоръчва се редовно почистване с подходящи препарати (концентрирани измиващи средства, спирт, дезинфектанти) на дръжките на вратите, повърхностите, които са в контакт със заразения, ежедневно почистване на пода, пране на висок градус на спалното бельо, хавлии, дрехи.
Тези мерки се препоръчват с цел ограничаване разпространението на инфекцията, както в обществото, така и вътре в дома и предпазване на изложените на по-висок риск от тежко протичане на болестта лица.
Симптоматично лечение на коронавирусната инфекция
При леките форми на коронавирусната инфекция поставянето под карантина и подходящите мерки за домашна изолация често се съчетават с подходящо симптоматично лечение, съобразено с проявите на инфекцията при отделния пациент.
Симптоматичните средства не бива да се назначават самоволно от самия пациент или неговите близки и роднини, а следва да са консултирани и препоръчани от лекуващия лекар. Тези лекарства са със свободен достъп и не е необходимо медицинско предписание (рецепта), поради което консултацията с личния лекар при възможност се препоръчва да се осъществява по телефона (с цел ограничаване свободното движение на заразените лица и разпространение на инфекцията).