Ваксинация с препарата ленакапавир (lenacapavir) два пъти в годината осигурява ефективна защита срещу заразяване с ХИВ, предаде ДПА, като цитира данни от проучване.

Инжекцията предлага по-удобна алтернатива на ежедневната т.нар. орална предекспозиционна профилактика срещу ХИВ като препарата Truvada. 

Астрид Бернер-Родореда от Университетската болница в Хайделберг определя ленакапавир като пробив. Според нея ваксинирането два пъти годишно е много по-удобно от ежедневното приемане на таблетки. 

Проучването "Цел 2", както и предшестващото го "Цел 1", е преждевременно приключено поради обещаващи резултати, което даде възможност на всички участници да получат достъп до препарата, отбелязва ДПА.

Производителят Gilead планира да поиска одобрение за превантивното му използване в множество държави, като се фокусира върху осигуряването на достъп до него в регионите с ниски доходи. 

Препаратът потиска вируса в няколко етапа от жизнения му цикъл и вече е одобрен в Европейския съюз за лечение на съществуващи инфекции, отбелязва ДПА.

Докато терапия с ленакапавир струва около 42 хил. щатски долара годишно в САЩ, достъпността му в по-бедните страни остава предизвикателство, каза Бернер-Родореда.

Тя подчерта, че е важно да се осигури достъп до него в региони като Субсахарска Африка, където нуждата е най-спешна. 

Въпреки това има опасения за лекарствена резистентност, тъй като активното вещество може да остане в организма до една година след спирането на ваксината. Това може да насърчи резистентността, ако не се използва правилно, каза Макс фон Клайст от Берлинския свободен университет.

В проучването "Цел 2" са участвали близо 3300 ХИВ-отрицателни лица с чести сексуални контакти. Двама души от групата, на в която е използван ленакапавир (около 2200 участници) и девет в от тези с Truvada (около 1100 участници), са се заразили с ХИВ, пише изданието New England Journal of Medicine, публикувало резултатите от проучването.

Ленакапавир намалява риска от инфекции с 96 процента, се казва в доклада. И двете лечения се понасят добре от пациентите. 

Според доклад на ООН, публикуван във вторник, броят на ХИВ инфекциите в световен мащаб се увеличава, като близо 40 милиона души живеят с вируса, повечето от които се намират в Субсахарска Африка.