По-широките методи за скрининг помагат за предотвратяване на разпространението на опасен гъбичен патоген в болниците
Ново проучване, публикувано в American Journal of Infection Control (AJIC), описва резултата от промяната в болничните протоколи за скрининг за Candida auris, опасен и често резистентен към лекарства гъбичен патоген, който се разпространява лесно в болнична среда. Сравнението на резултатите от скрининга и тези на пациентите преди и след промяната в болницата Mount Sinai Brooklyn показва стойността на по-широкия скрининг на високорискови пациенти. В резултат на това повече случаи са хванати на ранен етап, което позволява на екипите за превенция и контрол на инфекциите да ги изолират, преди да могат да заразят други пациенти или да замърсят общо болнично оборудване.
C. auris е новопоявил се гъбичен патоген, идентифициран за първи път през 2009 г., който вече се среща по целия свят. Въпреки че Центровете за контрол и превенция на заболяванията и други агенции за обществено здраве препоръчват скрининг на пациентите, приети в болницата, за да се идентифицират всички, които са колонизирани с патогена, съществуват много различни подходи за скрининг. По-широкият улавя повече случаи, но изисква повече ресурси и може да бъде непрактичен в здравните заведения, където пациентите не могат лесно да бъдат изолирани, докато се получат резултатите.
Проучването, публикувано в AJIC, е провокирано от конкретния случай на един пациент. Той е преместен от лечебно заведение за възрастни хора в болницата Mount Sinai Brooklyn през 2022 г.; след повече от два месеца престой е диагностициран с инфекция с C. auris. При постъпването не е бил тестван за C. auris , тъй като по това време протоколите за изследване на болницата са класифицирали пациента като нискорисков. След поставянето на диагнозата болницата провежда пълно разследване на епидемията, като изследва 118 души, които са били пряко изложени на пациента или са ползвали общо оборудване с него. В хода на разследването са установени още осем пациенти, които са дали положителен резултат за C. auris.
Предвид времето и ресурсите, необходими за разследването, отделът за превенция и контрол на инфекциите на болницата коригира препоръчаните протоколи за скрининг на C. auris за нови пациенти, като ги разширява, за да включи всички постъпили пациенти от заведения за квалифицирани медицински грижи или пациенти, които са били на подобни места през последния месец. След като използват новите протоколи в продължение на една година, те сравняват резултатите за тази година с деветмесечния период преди промяната на скрининга.
Проучването обхваща 591 пациенти, които са били изследвани за C. auris; това включва 34 души със стария подход на изследване и 557, изследвани по разширения протокол. Процентът на положителните резултати се увеличава от 1,8 % на 2,4 %, което показва, че при по-широкия скринингов подход са открити повече случаи. По-конкретно, по старите критерии 53 пациенти биха били определени като високорискови, а девет от тях биха имали положителен тест за C. auris. Разширеният протокол добавя още 538 пациенти, петима от които дават положителен резултат, но не биха били идентифицирани чрез стария скринингов протокол. В крайна сметка новият протокол идентифицира осем случая, които щяха да бъдат пропуснати, което представлява значителна заплаха за други пациенти и болничната среда. Резултатите от тестовете са получени в рамките на три дни, което позволява на екипа бързо да идентифицира случаите и да приложи подходящи предпазни мерки за изолация, контакт и дезинфекция, за да предотврати избухването на епидемия.
„Ранното идентифициране на пациенти, колонизирани с C. auris, ни позволява да предпазим други хора и помага да предотвратим разпространението на патогена в болничната среда и общото оборудване“, казва д-р Скот Лорин, президент на Mount Sinai Brooklyn и автор на проучването. „Забележително е, че не видяхме разпространение на тази инфекция от осемте пациенти, идентифицирани чрез протоколите за разширен скрининг, които щяха да бъдат пропуснати от предишния ни протокол. Като се има предвид с колко други хора са влезли в контакт по време на болничния си престой, това са много пациенти, които са останали в по-голяма безопасност благодарение на прилагането на по-широк скрининг. Този протокол за разширен скрининг ни позволи да открием случаите на Candida auris по-рано, което ни помага да предотвратим потенциални болнични епидемии.“
Източник: EurekAlert