Първият нов подход за лечение на шизофрения от десетилетия насам получи одобрение от FDA
Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA) одобри ново лекарство за лечение на шизофрения. То се предлага на пазара под името Cobenfy и комбинира два различни медикамента, които, за разлика от стандартните антипсихотици, таргетират един напълно различен механизъм в мозъка и предлагат така необходимата алтернатива на пациентите, страдащи от това заболяване.
Шизофренията е диагноза, която може да бъде придружена от сложен набор от симптоми, но много хора с това заболяване изпитват някакво ниво на психоза. Тя може да включва халюцинации, включително слухови, параноя и заблуди.
За да облекчат тези симптоми, лекарите често предписват антипсихотични лекарства. Обикновено стандартът за лечение на шизофренията се фокусира върху допамина - жизненоважен невротрансмитер в мозъка. В случай на психоза причината може да се крие в твърде многото допаминови сигнали. Ето защо в миналото антипсихотичните лекарства са били разработени, за да се опитат да противодействат на това и да възстановят баланса.
Днес милиони хора се лекуват с тези лекарства. Въпреки това те могат да имат някои неприятни странични ефекти и отдавна се знае, че не са ефективни за всички. Мнозина с това заболяване преминават през периоди на спиране на лекарствата или на смяна на различни лечения. Поради тази причина учените работят върху по-нови и по-добри възможности.
В рамките на тези усилия през 2023 г. проучване, ръководено от изследователи от Северозападния университет, открива, че тези лекарства, които се използват от десетилетия, всъщност действат на съвсем различен тип мозъчни клетки, отколкото се е смятало досега.
„Догмата е, че антипсихотичните лекарства засягат предимно стриатални неврони, които експресират D2 допаминови рецептори“, казва водещият автор Джоунс Паркър в изявление по това време. „Вместо това ефектът на лекарството върху другия тип стриатални неврони, тези, които експресират D1 допаминови рецептори, е по-предсказуем за това дали те действително действат.“
Въпреки че тези резултати стимулират учените да изместят фокуса на изследванията, посветени на бъдещите антипсихотици, някои вече изключват допамина изцяло. Новият медикамент - комбинация от лекарствата ксаномелин и троспиев хлорид, който вече е пуснат на пазара под името Cobenfy - е насочен към друг клас рецептори, наречени холинергични.
„Това лекарство е първият нов подход към лечението на шизофренията от десетилетия насам“, казва в изявление д-р Тифани Фарчионе, директор на Отдела по психиатрия, Службата по неврология в Центъра за оценка и изследване на лекарствата към FDA. „Това одобрение предлага нова алтернатива на антипсихотичните лекарства, които досега са били предписвани на хората с шизофрения.“
Лекарството се приема през устата под формата на капсула. То е разработено от компанията Bristol Myers Squibb, която обяснява в съобщение за медиите, че „точният механизъм на действие на Cobenfy не е известен“, но се предполага, че той включва предимно взаимодействието на една от активните съставки (ксаномелин) с два вида рецептори за друг невротрансмитер - ацетилхолин, в мозъка.
При клиничните изпитвания е установено, че лекарството е безопасно и ефективно в сравнение с плацебо. FDA заяви, че при пациентите, приемащи Cobenfy, се наблюдава „значително намаляване“ на симптомите след петседмично лечение. Имало е някои странични ефекти, главно проблеми със стомаха и храносмилането, и лекарството не се препоръчва за хора с чернодробни или бъбречни заболявания.
По приблизителни оценки 2,8 милиона души в САЩ са засегнати от шизофрения. Състоянието е свързано с повишен риск от преждевременна смърт, а съпътстващите медицински проблеми като сърдечни заболявания и диабет са често срещани.
„За хората, живеещи с шизофрения, често е трудно да намерят лечение, което да работи за тях. Наличието на разнообразни възможности за терапия дава на пациентите и доставчиците на здравни услуги инструменти, които да им помогнат да се справят с това сериозно състояние“, коментира Гордън Лавин, главен изпълнителен директор на Алианса за действие при шизофрения и психоза.
„Хората, живеещи с шизофрения, искат и заслужават повече.“
Източник: IFLScience