В болницата Алберт Сабин в град Форталеза, Бразилия се роди момченце с 12-сантиметров израстък, завършващ със своеобразна топка. Учените го наричат „същинска човешка опашка“. Подобни случаи са изключително редки - в медицинската литература са описани едва 40.

Бебето, чието име не се споменава, се ражда в 35-ата седмица без никакви усложнения, но при първоначалните прегледи лекарите установяват, че разполага с опашка, в чийто край се е образувала голяма топка.

С помощта на ултразвукова диагностика става ясно, че израстъкът не е свързан с нервната система на бебето. Ето защо хирурзите решават да го отстранят.

Момчето и неговата опашка. Източник: Forte et al., Journal of Pediatric Surgery Case Reports, 2021 (CC by 4.0)

Опашките при хората са разделени на два вида - "същински" и "псевдо".

Същинската човешка опашка представлява своеобразен остатък от онази, която бебета развиват в утробата. Впоследствие тялото им я абсорбира и тя формира опашната кост.

От друга страна, псевдо опашката е издатък, водещ началото си от долната част на гръбначния мозък. Той е изграден от мазнини, хрущяли и костни фрагменти, обясняват лекарите.

В изключително редки случаи като този опашката не се разгражда от белите кръвни телца и остава част от плода. Въпреки че екипът я отстранява без усложнения, често "същинските" опашки съдържат мускулна тъкан и могат (в някои особено редки случаи) да бъдат мърдани или дори свивани.

Изследването е публикувано в Journal of Pediatric Surgery Case Reports.

Източник: Science Direct