Учени създадоха материал с антимикробни и самовъзстановяващи се свойства, който имитира човешка тъкан
Учени от университета на Нов Южен Уелс, Австралия, са създали материал, който може да имитира човешка тъкан в лаборатория и да улесни медицинските изследвания, съобщи Синхуа.
Според изследването, публикувано в сп. "Нейчър къмюникейшънс", новият материал представлява хидрогел на основата на триптофанов цип (trpzip). Той се държи като естествена тъкан и проявява редица качества, полезни за медицината, хранителните и производствените технологии.
Съавторът на изследването Крис Килиан от университета на Нов Южен Уелс обяснява, че хидрогелният материал е направен от много прости и къси пептиди, които са градивните елементи на протеините, пише БТА. "Материалът е биоактивен, което означава, че капсулираните клетки се държат така, сякаш живеят в естествена тъкан", казва Килиан. "Същевременно той е антимикробен, което означава, че ще предотврати бактериални инфекции".
Ученият отбелязва още, че новият хидрогел притежава и качеството да се самовъзстановява.
ОЩЕ ОТ #тъкани
"Той ще се възстанови, след като бъде смачкан, счупен или след като бъде изхвърлен от спринцовка. Това го прави идеален за 3D биопринтиране или като материал за инжектиране в медицината", казва Килиан.
Според учения този тип хидрогелове (trpzip) и други подобни материали ще осигурят "по-еднородна и рентабилна алтернатива" за намаляване на броя на животните, използвани в научни изследвания.
На следващ етап екипът иска да работи с индустриални и клинични специалисти, за да тества полезността на trpzip геловете в тъканни култури и да проучи приложенията в 3D биопринтирането и доставката на стволови клетки.