Изследователи от Канада са разработили интелигентна тъкан, способна да преобразува телесната топлина и слънчевата енергия в електричество, което потенциално позволява непрекъсната работа без необходимост от външен източник на енергия, съобщи "Сайънс дейли".

Представете си палто, улавящо слънчевата енергия, за да осигурява уют по време на разходка в студа през зимата, риза, проследяваща сърдечния ритъм и температурата, или дрехи, които спортистите могат да носят, за да следят представянето си, без да се нуждаят от обемисти батерии.

Изследователи от университета на Ватерло са разработили интелигентна тъкан с подобни забележителни възможности.

Тъканта има потенциал за събиране на енергия, наблюдение на здравето и проследяване на движението. Тя може да преобразува телесната топлина и слънчевата енергия в електричество, което потенциално позволява непрекъсната работа без необходимост от външен източник на енергия.

В материята могат да бъдат интегрирани различни сензори за наблюдение на температурата, стреса и др.

Едно обещаващо приложение са интелигентни маски за лице, които могат да проследяват температурата и скоростта на дишане и да откриват химикали в дъха, за да помогнат за идентифициране на вируси, рак на белия дроб и други състояния.

"Разработихме текстилен материал с многофункционални сензорни възможности и потенциал за самозахранване", казва Юнин Ли от изследователския екип.

За разлика от настоящите носими устройства, които често зависят от външни източници на енергия или от често зареждане, новата тъкан е по-стабилна, издръжлива и рентабилна от други предлагани на пазара.