В кой етап на бременността е опасно да летите със самолет
От време на време в новините се появяват заглавия: „Самолет каца аварийно заради жена, която е започнала да ражда“. За да си спестят подобни случаи, повечето авиокомпании изискват удостоверение от лекар, че бременната може да лети и че няма противопоказания. Обикновено документ се налага, ако тя е в 36 седмица, а ако носи близнаци – в 32 седмица.
Ако трябва да пътувате със самолет в напреднала бременност, авиокомпанията има право да изиска от вас официално медицинско свидетелство, подготвено от лекуващия ви лекар.
Проверете какви са изискванията на конкретната авиокомпания, с която ще летите, защото има различия при въздушните превозвачи.
Бременните често се питат: защо е забранено летенето в последните месеци, какъв е рискът за майката и за бъдещото бебе?
Отговор дава опитен гинеколог.
Можете да летите със самолет, но при условие, че нямате противопоказания и срокът на бременността позволява това с минимален риск.
Какви са най-честите противопоказания:
- плацента превия (анормално разположение на плацентата, при което тя частично или напълно затваря вътрешния отвор на шийката на матката);
- риск от спонтанен аборт;
- многоплодна бременност;
- след 35-36 гестационна седмица;
- наличието на някаква патология, например високо кръвно налягане или тежка анемия.
Всички тези противопоказания са относителни. Няма как рисковете да се пресметнат предварително.
Няма как да се даде отговор на въпроси като: кога ще започне раждането, дали амниотичната течност няма да изтече преждевременно, особено при промяна в налягането в салона на самолета, при силни спадове и турболенция.
Всико, което може да се случи по време на полет е непредсказуемо
Ако жената опита да скрие бременността, може да възникне проблем. И без сертификат от лекуващия лекар, авиокомпанията има право да не я допусне на борда на самолета.
Ако ще остане определено време в далечна страна, на друг континет, и след това ще се връща, отново трябва да има сертификат. И той да е актуален.
Нивото на радиация в самолета е ниско, колебанията в налягането са незначителни и рискът за бебето в утробата е минимален, ако бременната е в добро здравословно състояние.
Снимка: Shutterstock
Препоръчително е по време на полета тя да се раздвижва. Има упражнения, които всяка авиокомпания предоставя, когато полетът е над 2 часа. Те се изпълняват от седнало положение. Жената може да направи допълнителна разходка до тоалетната.
Добре е също така да носи компресионно бельо и чорапи.
Трябва да пие достатъчно вода – на всеки 30-40 минути до 300 милимитра. Това е добра превенция на тромбоза, тъй като при бременните тромбозите могат да се появят пет пъти по-често.
Не кръстосвайте крака по време на полета. В самолета е важно да заемете удобна позиция, в идеалния случай да пътува в бизнес класа. Ако сте в обикновена класа, не стойте с кръстосани крака, свалете тесни обувки, поставете възглавница под долната част на гърба и врата.
Не забравяйте да затегнете предпазния колан, но избягвайте да притискате корема с него.
Носете с вас обменната карта. Направете разширена застраховка, която покрива всички непредвидени случаи.
В спешни случаи служителите на авиокомпаниите са обучени да оказват първа помощ и при раждане.
Мона Василева / Новите родители