Може би за някои ставаме досадни с постоянното напомняне на разни правописни правила, но ние от обекти.бг сме убедени, че уважението към езика е уважение към себе си. Да си грамотен, винаги ще бъде модерно. И каквото зависи от нас, ще го правим в името на добрата езикова култура.

Днес ще се спрем на някои думи, които погрешно се използват от женски род, а те, клетите, нямат нищо общо с него.

А ето ги и тях.

1. Дънка

В първия момент дори не можете да разпознаете думата. Ще ви помогнем: намирате се в магазин за дрехи. Търсите си панталон тип джинси, наричан разговорно… дънки. Продавачката се приближава и ви казва: „Тази дънка много ще ви отива, а и сега е на промоция!“

2. Бикина

Също много модерна дума сред продавачите. Бикината е изрязана и е с модерна кройка. От тази бикина нямаме вашия размер. От този модел бикина ще получаваме другата седмица.

3. Отпуска съм.

Книжовната дума е от мъжки род: отпуск.

От другия месец излизам в отпуск.

В разговорната реч обаче се допуска употребата на думата „отпуска“, затова тук акцентът е не толкова върху рода, колкото върху неправилния израз, който със сигурност сте чували: „Не мога, отпуска съм!“ Няма как някой да е отпуска, освен ако също така не може да е магьосник, космонавт или златотърсач например. Правилно е да кажете: „Излизам в отпуска“ или „В отпуска съм“.

БОНУС: Светецът Свети Мина, закрилник на семейството, често се нарича погрешно от някои СветА Мина, вероятно подведени заради окончанието „а“ в собственото име.

4. Чехла

Към думите „чехла“ и „пантофа“ подхождаме с усмивка, защото не вярваме да се употребяват сериозно дори от хората, които всъщност ги употребяват. Може би се шегуват. Ако не се, моля, поправяйте ги, за да запазим малкото останало достойнство на езика ни. Думите са от мъжки род и правилните им форми са „чехъл“ и „пантоф“.

5. Ластичка

Вържи си косата с тази ластичка. Умалително, та чак умилително. Думата е от мъжки род и гласи: „ластик“ – един ластик – ластика/ът – ластиците.

Толкоз.

6. Следобедта

Следобедта ще излизам. Тази следобед ще си почина. Има сутринта, има вечерта, защо пък да няма и следобедта, сигурно така са си казали хората, започнали първи да употребяват неправилно думата „следобед“ в женски род.

Към първата част ТУК.

Изготвил: Цветелина Велчева