Експерти: Страховитата експлозия в Бейрут не е била ядрена
Когато мощната експлозия в Бейрут създаде огромен облак с формата на гъба и уби стотици и рани хиляди, онлайн коментаторите и любителите на теориите на конспирациите побързаха да заявят, че в столицата на Ливан е избухнала ядрена бомба.
Властите в страната заявиха, че случаят почти със сигурност не е такъв. Но преди и те да излязат с официално изявление, според което експлозията е предизвикана от огромни запаси с амониев нитрат, съхранявани в склад край пристанището, експерти, изучаващи ядрените оръжия, отхвърлиха категорично идеята, че Бейрут е бил ударен от ядрена бомба.
Footage of the massive explosion at #Beirut port a short while ago. It's truly frightening. #Lebanon pic.twitter.com/OZ0hZ5SwlC
— Nader Itayim | نادر ایتیّم (@ncitayim) August 4, 2020
Според Мартин Пфайфър, докторант в Университета на Ню Мексико, който изучава ядрените оръжия в човешката история, заяви, че при експлозията отсъстват два ключови елемента на ядрената детонация – „заслепяващият бял проблясък“ и термален пулс (или прилив на топлина), който би предизвикал пожари в целия район и би изгорил жестоко кожата на хората.
Seven different angles of the massive explosion in Beirut, Lebanon from this morning.
— Rex Chapman (@RexChapman) August 4, 2020
My goodness...pic.twitter.com/4no1brIYoD
Да, експлозията е предизвикала силна ударна вълна, която е изпочупила прозорците в града. За кратко облакът над нея дори се е разширявал по начин, който често се наблюдава в историческите кадри на ядрените взривове.
Пфайфър обаче отбелязва, че подобни облаци, известни на изследователите на оръжия като Облак на Уилсън, се образуват, когато влажният въздух се компресира и накара водата в него да се кондензира. Накратко – това не е характеристика, присъща единствено за ядрените бомби,
Не на последно място, Пфайфър показа видео, на което можем да видим взривяването на ядреното оръжие Дейви Крокет и от което ясно си личи, че двете експлозии нямат нищо общо помежду си. Да, мощността на Дейви Крокет е била едва 1/10 от тази на експлозията в Бейрут. Но първо, при взрива в Бейрут липсва характерният проблясък и второ, не са открити следи от радиация в столицата.
Източник: Science Alert