Най-тънките спагети в света, около 200 пъти по-тънки от човешки косъм, бяха създадени от изследователски екип, ръководен от Калифорнийския университет (UCL). Спагетите не са замислени като нова храна, а са произведени поради широките възможности за използване на изключително тънки нишки от материал, наречени нановлакна, в медицината и промишлеността, пише Phys.org.

Нановлакната, изработени от нишесте - произвеждано от повечето зелени растения за съхраняване на излишната глюкоза - са особено обещаващи и биха могли да се използват в превръзки за подпомагане на заздравяването на рани (тъй като подложките от нановлакна са силно порести, пропускат вода и влага, но не не и бактерии), като скеле за регенерация на костите и за доставка на лекарства. Те обаче зависят от извличането на нишесте от растителни клетки и пречистването му - процес, който изисква много енергия и вода.

Според изследователите по-екологичен метод е създаването на нановлакна директно от богата на скорбяла съставка като брашното, което е в основата на макаронените изделия.

В нова статия в Nanoscale Advances екипът описва създаването на спагети с диаметър само 372 нанометра (милиардни части от метъра) с помощта на техника, наречена електроспининг, при която нишки от брашно и течност се изтеглят през върха на игла с помощта на електрически заряд. Работата е извършена от Беатрис Бритън, която провежда изследването като част от магистърската си степен по химия в UCL.

Източник: Beatrice Britton / Adam Clancy

Съавторът д-р Адам Кланси (UCL Chemistry) казва: „За да се направят спагети, трябва да се прокара смес от вода и брашно през метални отвори. В нашето изследване направихме същото, но прокарахме сместа от брашно с помощта на електрически заряд. Това също са спагети, но много по-малки.“

В статията си изследователите описват следващата най-тънка известна паста, наречена su filindeu („нишки на Бога“), направена на ръка от производител на паста в град Нуоро, Сардиния. Тази паста lunga („дълга паста“) е широка около 400 микрона - 1000 пъти по-дебела от новото творение, създадено чрез електроспиране, което със своите 372 нанометра е по-тясно от някои дължини на вълната на светлината.

Новата „нанопаста“ образува рогозка от нановлакна с диаметър около 2 см и затова е видима, но всяка отделна нишка е твърде тясна, за да бъде ясно уловена с каквато и да е камера или микроскоп за видима светлина. Ето защо ширината е измерена със сканиращ електронен микроскоп.

Съавторът професор Гарет Уилямс (UCL School of Pharmacy) казва: „Нановлакната, като тези от нишесте, имат потенциал за използване в превръзки за рани, тъй като са много порести. Освен това се проучва възможността нановлакната да се използват като скеле за възстановяване на тъкани, тъй като имитират извънклетъчната матрица - мрежа от протеини и други молекули, която клетките изграждат, за да се поддържат.“

Д-р Кланси казва: „Нишестето е обещаващ материал, тъй като е в изобилие и възобновяем - то е вторият по големина източник на биомаса на Земята след целулозата - и е биоразградим, което означава, че може да се разгражда в организма.“

„Но пречистването на нишестето изисква много обработка. Ние показахме, че е възможен по-прост начин за производство на нановлакна с помощта на брашно. Следващата стъпка ще бъде да се изследват свойствата на този продукт. Бихме искали да знаем например колко бързо се разпада, как взаимодейства с клетките и дали може да се произвежда в голям мащаб.“

Професор Уилямс добавя: „За съжаление, не мисля, че може да се ползва като паста, тъй като ще се превари за по-малко от секунда, преди да можете да я извадите от тигана.“